Ambasador USA: Jesteśmy zadowoleni z nowelizacji ustawy o IPN

W środę ambasador USA Polsce Paul W. Jones, powiedział, że z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte w sprawie ustawy o IPN.

Jones stwierdził, że kongresmeni i niektórzy obywatele Stanów Zjednoczonych wyrażali obawy w związku z tą ustawą. Ambasador USA podkreślił, po uchwaleniu nowelizacji ludzie będą czuć się pewnie w przyszłości w tych kwestiach.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1525.18 PLN    (6.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zarówno publicznie, jak i prywatnie jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych – podkreślił przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE: Ziemkiewicz o kapitulacji PiS ws. ustawy o IPN: mieliśmy nie dać ani guzika, zabrali nam całe gacie

Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami – krzywdzących, nieprecyzyjnych słów – stwierdził, dodając, że według USA najlepszym sposobem jest więcej wypowiedzi, więcej wolności słowa, dyskusje, dialog.

Z radością udzielilibyśmy wsparcia w kwestii rozpoczęcia tego dialogu, by w sposób otwarty poradzić sobie z tymi kwestiami – zakomunikował ambasador USA. Jones potwierdził, że relacje Polski i USA są wspaniałe i nasze więzi są mocne.

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał zmianę ustawy o IPN uchylającą artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu.

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz