Ambasador USA: Jesteśmy zadowoleni z nowelizacji ustawy o IPN

W środę ambasador USA Polsce Paul W. Jones, powiedział, że z zadowoleniem przyjmujemy kroki podjęte w sprawie ustawy o IPN.

Jones stwierdził, że kongresmeni i niektórzy obywatele Stanów Zjednoczonych wyrażali obawy w związku z tą ustawą. Ambasador USA podkreślił, po uchwaleniu nowelizacji ludzie będą czuć się pewnie w przyszłości w tych kwestiach.

Zarówno publicznie, jak i prywatnie jasno przedstawialiśmy nasze stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych – podkreślił przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TAKŻE: Ziemkiewicz o kapitulacji PiS ws. ustawy o IPN: mieliśmy nie dać ani guzika, zabrali nam całe gacie

Istnieją pewne sposoby radzenia sobie z takimi kwestiami – krzywdzących, nieprecyzyjnych słów – stwierdził, dodając, że według USA najlepszym sposobem jest więcej wypowiedzi, więcej wolności słowa, dyskusje, dialog.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z radością udzielilibyśmy wsparcia w kwestii rozpoczęcia tego dialogu, by w sposób otwarty poradzić sobie z tymi kwestiami – zakomunikował ambasador USA. Jones potwierdził, że relacje Polski i USA są wspaniałe i nasze więzi są mocne.

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał zmianę ustawy o IPN uchylającą artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz