We wtorek amerykański resort transportu poinformował o nowych restrykcjach nałożonych na podróże do Białorusi. Od wtorku nie można kupić biletów lotniczych na połączenia między USA i Białorusią. Jest to ruch głównie symboliczny, ponieważ istnieje stosunkowo niewiele połączeń między USA i Białorusią. Od decyzji są jednak możliwe wyjątki – np. loty humanitarne oraz połączenia towarowe.

Nowe restrykcje mają związek ze zmuszeniem do lądowania samolotu linii  Ryanair z Aten do Wilna w Mińskupodaje agencja „Reuters”. Zakaz, który został wprowadzony we wtorek, dotyczy nie tylko bezpośrednich połączeń, lecz także kursów z udziałem kilku linii lotniczych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. przywódcy państw unii zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych, a także uniemożliwieniu im dostępu do unijnych portów lotniczych. Sankcje weszły w życie 5 czerwca.

„Rozporządzenie oparte jest na decyzji Departamentu Stanu, że w świetle przekierowania lotu Ryanair 4978, w interesie Stanów Zjednoczonych jest ograniczenie transportu między USA i Białorusią” – podkreślono w komunikacie. Od decyzji są jednak możliwe wyjątki – np. loty humanitarne oraz połączenia towarowe.

Agencja „Reuters” podkreśla, że jest to ruch głównie symboliczny, ponieważ istnieje stosunkowo niewiele połączeń między USA i Białorusią.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Pratasiewicz wystąpił w białoruskiej państwowej telewizji, skrytykował m.in. Polskę, Litwę i białoruską opozycję [+VIDEO]

23 maja białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był bloger i opozycyjny aktywista Roman Protasiewicz, m.in. redaktor opozycyjnego kanału NEXTA, który odegrał dużą rolę w czasie ubiegłorocznych protestów Białorusinów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby wraz ze swoją partnerką Sofiją Sapiegą.

Czytaj także: Białoruś: Raman Pratasiewicz wraz z partnerką przeniesieni do aresztu domowego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W połowie czerwca Komitet Śledczy Republiki Białoruś poinformował z jakich konkretnie paragrafów prowadzi postępowanie przeciwko blogerowi Ramanowi Pratasiewiczowi.

W czwartek Rada UE wprowadziła nowe sankcje na Białoruś. Uderzają one m.in. w białoruski sektor naftowy i chemiczny.

Zobacz także: W Polsce Pratasiewicz był pod opieką polskich służb

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz