UE wprowadziła zakaz przelotów przez unijną przestrzeń powietrzną, a także zakaz lądowania na lotniskach UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych. „Rada podjęła dziś decyzję o zaostrzeniu obowiązujących środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi poprzez wprowadzenie zakazu przelotów nad przestrzenią powietrzną UE oraz dostępu do lotnisk UE dla wszelkiego rodzaju przewoźników białoruskich” – podała Rada Europejska w piątkowym komunikacie.

Zakaz przelotów oraz zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych obowiązuje od północy z piątku na sobotę. „Państwa członkowskie UE będą zatem zobowiązane do odmowy zezwolenia na lądowanie, start lub przelot nad ich terytoriami wszelkim samolotom obsługiwanym przez białoruskich przewoźników lotniczych, w tym także przewoźnikom handlowym” – poinformowała Rada Europejska.

„Dzisiejsza decyzja jest następstwem konkluzji Rady Europejskiej z 24 i 25 maja 2021 r., w której szefowie państw i rządów UE zdecydowanie potępili niezgodne z prawem przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku 23 maja 2021 r., zagrażające bezpieczeństwu lotniczemu” – dodano.

Zobacz także: Media: w Polsce Pratasiewicz był pod opieką polskich służb

W niedzielę 23 maja białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był dziennikarz i aktywista Roman Protasiewicz, m.in. współzałożyciel opozycyjnego kanału NEXTA. Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby. Incydent wywołał oburzenie na arenie międzynarodowej. Później  w sieci pojawiły się informacje o związkach opozycjonisty z kontrowersyjnym ukraińskim pułkiem Azow i tzw. ruchem azowskim.

Zobacz także: Odnaleziono film z Protasiewiczem opatrywanym pod Szyrokinem [+VIDEO]

consilium.europa.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz