We wtorek, po spotkaniu Ministrów Kultury V4 w Bratysławie, szef MKiDN Piotr Gliński mówił m.in. o “zaangażowaniu w pomoc dla kultury ukraińskiej”.

We wtorek szef MKiDN Piotr Gliński wziął udział w uroczystym podpisaniu komunikatu Ministrów Kultury V4 oraz briefingu prasowym podsumowującym 32. spotkanie Ministrów Kultury państw Grupy Wyszehradzkiej. “To jest faktycznie pierwsze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w kulturze od czterech lat. Ta przerwa była dotkliwa, wszyscy to odczuwaliśmy. Bardzo się cieszę, że to spotkanie było tak przyjaźnie, a jednocześnie bardzo profesjonalnie zorganizowane” – oświadczył Gliński, cytowany przez portal WNP.

Jak wskazał, “Grupa Wyszehradzka od dwóch dni, chyba wyraźnie zaistniała w polityce europejskiej, potwierdziła swoją wagę, istotę, bo to są te formaty związane ze wzmocnieniem, funkcjonowaniem Europy Środkowo-Wschodniej”.

“Projekt Trójmorza, Trójkąt Lubelski, Grupa Wyszehradzka i wszystkie inne projekty tego typu są szalenie istotne. To jest dobra wiadomość przede wszystkim dla naszych wspólnot narodowych, dla naszych krajów, ale to jest także dobra wiadomość dla Europy, a także naszych partnerów na Wschodzie” – powiedział. Dodał, że “musimy budować te relacje polityczne w naszym regionie Europy także dlatego, że nie wszyscy w równym stopniu doceniają znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej”. “To jest szalenie istotne, także poprzez budowanie relacji w kulturze, bo od kultury zależy wszystko – nasza tożsamość, perspektywy rozwojowe dla naszych krajów, państw, społeczeństw” – podkreślił.

“To też zostało potwierdzone, to głębokie rozumienie tożsamości kulturowej, dziedzictwa kulturowego. Rozumienie tego, że bez dziedzictwa kulturowego nie istniejemy, jako wspólnoty. Jesteśmy słabi, potrafimy się rozsypać, nie jesteśmy w stanie także podołać wyzwaniom współczesności. To jest wiadomość także dla całej Europy, że bardzo istotne jest dbanie, pod każdym względem, o rozwój dziedzictwa narodowego, a także współpraca w tym względzie. Można współpracować, można wymieniać doświadczenia” – zaznaczył szef resortu kultury.

Przeczytaj: Minister finansów: Polska wydała na pomoc Ukrainie około 50 mld złotych

Podziękował ministrom V4 za “wspólne myślenie”. “Nawet, jeżeli są jakieś różnice w podejściach, to także dobrze pojęty liberalizm rozumie, że kwestie dziedzictwa kulturowego są i powinny być pierwszoplanowe dla funkcjonowania wspólnot” – powiedział.

Szef MKiDN Piotr Gliński mówił też o “zaangażowaniu w pomoc dla kultury Ukraińskiej”.

“Bardzo ważnym komunikatem z naszego spotkania jest komunikat dot. znaczenia dziedzictwa dla przetrwania narodu w sytuacji zagrożenia. Mamy wojnę na Ukrainie wywołaną agresją Rosji na niepodległą Ukrainę i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w naszym komunikacie, jest także wspólne odniesienie do pomocy i zaangażowania w pomoc dla kultury ukraińskiej. Za to też dziękuje wszystkim stronom naszego porozumienia” – oświadczył.

Wskazał, że “musimy być gotowi na zagrożenia związane z agresją, bo Syria, teraz Ukraina, wiele innych niestety miejsc na świecie, wskazuje, że państwa muszą być gotowe na ochronę dziedzictwa w tym obszarze”.

Zobacz także: RMF FM: Rzecznik MSZ Łukasz Jasina zawieszony za słowa o Wołyniu

wnp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    On jak reszta tego nierządu bardzo dba o kulturę żydowską i ukraińską,za pieniądze POLSKICH podatników.W tym nierządzie jedna miernota pogania drugą miernotę.Odsunąć ich od władzy bo dla swoich panów zrujnują Polskę.