Prezydent Rosji Władimir Putin podziękował rosyjskiej armii i służbom bezpieczeństwa za “powstrzymanie wybuchu wojny domowej”. Putin wygłosił na Kremlu specjalne przemówienie, skierowane do ponad dwóch tysięcy rosyjskich wojskowych. Podczas wystąpienia Putina obecny był rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

We wtorek na Placu Katedralnym na Kremlu Putin przemówił do około 2,5 tys. rosyjskich żołnierzy i przedstawicieli służb bezpieczeństwa – podaje agencja Reuters. “Broniliście porządku konstytucyjnego, życia, bezpieczeństwa i wolności naszych obywateli. Uratowaliście naszą ojczyznę przed przewrotem. Właściwie powstrzymaliście wojnę domową” – oświadczył.

“W tej trudnej sytuacji działaliście precyzyjnie i zgodnie, czynami udowodniliście lojalności wobec narodu rosyjskiego i przysięgi wojskowej. Wykazaliście się odpowiedzialnością za losy naszej ojczyzny i jej przyszłość” – stwierdził rosyjski przywódca.

Putin powiedział, że nieokreślona liczba rosyjskich pilotów wojskowych została zabita podczas próby powstrzymania natarcia rebeliantów. “Nie wahali, wykonywali rozkazy i swój obowiązek wojskowy z honorem” – oświadczył. Poprosił następnie o uczczenie ich pamięci minutą ciszy – podaje Reuters.

Podczas wystąpienia Putina obecny był rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, rebelianci odczuli, że “armia i społeczeństwo nie są po ich stronie”. “Szybkie i precyzyjne rozmieszczenie sił porządkowych pozwoliło zatrzymać niezwykle niebezpieczny rozwój sytuacji w kraju i zapobiec ofiarom wśród ludności cywilnej” – przekazał.

Gdy skończył przemawiać, odegrano rosyjski hymn narodowy.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Putin podziękował obywatelom Rosji za “wytrwałość, solidarność i patriotyzm”. Swierdził, że to właśnie “solidarność obywatelska” Rosjan “pokazała, że ​​jakikolwiek szantaż, każda próba wywołania wewnętrznego zamętu jest skazana na niepowodzenie. Jak ocenił rosyjski przywódca w czasie sobotniej próby puczu udało się osiągnąć “najwyższą konsolidację społeczeństwa, władzy wykonawczej i ustawodawczej na wszystkich szczeblach”.

Czytaj także: CNN: Łukaszenko chce aby grupa Wagnera działała legalnie na terytorium Białorusi

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply