W piątek odbyło się spotkanie koordynacyjne ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej oraz współpracy w tym wymiarze. Polskę reprezentował Bartosz Grodecki – podsekretarz stanu w MSWiA.

Jak poinformowała strona rządowa, w piątek odbyło się spotkanie koordynacyjne ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej oraz współpracy w tym wymiarze. Polskę reprezentował Bartosz Grodecki – podsekretarz stanu w MSWiA.

Podczas spotkania została omówiona sytuacja na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią. Ministrowie przedyskutowali niezbędne dalsze kroki do podjęcia w tej sprawie, również na forum Unii Europejskiej. Wiceminister Bartosz Grodecki podzielił się informacjami na temat rozwoju sytuacji w Polsce (m.in. w kontekście decyzji Sejmu w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego) oraz przedstawił informację ze spotkania ministra Mariusza Kamińskiego z Ylvą Johansson – komisarz UE do spraw wewnętrznych, które odbyło się 30 września w Warszawie.

Ministrowie omówili także harmonogram prac nad wspólnym wystąpieniem w sprawie ochrony granic.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że poprzedniej doby, w niedzielę, odnotowano 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 16 obywateli Iraku. Pozostałym próbom udało się zapobiec.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Rekordowa ilość prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski padł we wtorek. Odnotowano wówczas 473 tego typu przypadki.

Od blisko dwóch miesięcy grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

W ubiegłym tygodniu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że po stronie białoruskiej przy granicy z Polską nasiliły się prowokacje, które polegają na przykład na obrażaniu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, markowaniu rzutu granatem lub pustym strzale.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kryzys imigrancki: Zdjęcia ujawnione przez Straż Graniczną wskazują, że część imigrantów zamieszana jest w terroryzm i przestępstwa seksualne

Przypomnijmy, że we wrześniu br. na granicy polsko-białoruskiej zauważono białoruskich funkcjonariuszy lub żołnierzy, którzy nie należą do służb granicznych tego kraju. Niektórzy z nich dysponują bronią snajperską.

Przeczytaj: Łukaszenko: w Polsce i na Litwie siedzą bandyci, którzy organizują nielegalną migrację

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply