Polacy w większym stopniu mogą sobie pozwolić na zaspokojenie codziennych potrzeb niż większość mieszkańców UE – uważa Eurostat.

Jak obliczył unijny urząd statystyczny – Eurostat, w ubiegłym roku 75 milionów mieszkańców Unii Europejskiej (16 proc. populacji) cierpiało z powodu materialnej i społecznej deprywacji. Wyniki swoich wyliczeń Eurostat opublikował we wtorek na swojej stronie internetowej.

Unijni statystycy uznali materialną i społeczną deprywację za niemożność zaspokojenia przynajmniej pięciu potrzeb z następującej listy: poniesienie nieprzewidzianych wydatków; wyjazd na tygodniowe wakacje poza domem raz w roku; terminowe regulowanie rachunków; posiłek zawierający mięso, ryby lub wegetariański ekwiwalent przynajmniej co drugi dzień; wystarczające ogrzewanie domu; posiadanie samochodu; wymiana zużytych mebli na nowe; wymiana znoszonych ubrań na nowe; posiadanie dwóch par odpowiednich butów; posiadanie drobnej sumy pieniędzy na cotygodniowe wydatki („kieszonkowe”); regularne zajęcia rekreacyjne; raz w miesiącu spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi przy drinku lub jedzeniu; dostęp do internetu.

Według opublikowanych wyników tak definiowana „bieda” najczęściej występowała w 2016 roku w Rumunii i dotyczyła połowy społeczeństwa. W następnej kolejności były Bułgaria (48 proc.), Grecja (36 proc.), Węgry (32 proc.) i Litwa (29 proc.). Unijna średnia wyniosła 16 proc. Co ciekawe Polska z wynikiem 12 proc. wyprzedziła m.in. takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania (po 13 proc.). Najmniej z powodu materialnej i społecznej deprywacji cierpieli według Eurostatu Szwedzi (3 proc.) i Finowie (4 proc.).

Jak zauważył portal bankier.pl, w tym roku Eurostat zwiększył liczbę kryteriów, które brał pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika materialnej i społecznej deprywacji. W poprzednich latach skala tak definiowanego „ubóstwa” była w Polsce większa – 20 proc. w 2014 roku i 16 proc. w roku ubiegłym.

CZYTAJ TAKŻE: Eurostat: w 2016 roku Polska przyjęła więcej imigrantów niż Niemcy

Kresy.pl / Eurostat / Bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply