Gdyby w wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica poszła oddzielnie, 39,34 proc. ankietowanych oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, który został wykonany na zlecenie „Super Expressu”. Dotychczasowi koalicjanci PiS znaleźliby się poza Sejmem.

W razie oddzielnego startu do Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 39,34 proc. głosów – Polska Agencja Prasowa (PAP) przytacza wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster, które zostały opublikowane w środowym wydaniu „Super Expressu”. Na Koalicję Obywatelską (Platforma, Nowoczesna, Zieloni) głos oddałoby 24,24 proc. ankietowanych. Na 9,91 proc. głosów mogłaby liczyć Polska 2050 (Szymona Hołowni).

Kolejne miejsca zajęły: Konfederacja (8,49 proc.), Lewica (8,35 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska (5,72 proc.), Solidarna Polska (2,35 proc.) oraz Porozumienie (0,69 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 21-22 września 2020 r. na próbie 1076 dorosłych Polaków.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyniki opublikowanego kilka dni temu sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” również sugerowały, że gdyby Prawo i Sprawiedliwość startowało w najbliższych, ewentualnych przyspieszonych wyborach parlamentarnych bez koalicjantów, poza Sejmem znalazłyby się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina.

Także według wyników sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbyły się teraz, partie Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry nie znalazłyby się w Sejmie. Poniżej progu wyborczego uplasowałby się także PSL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy nastąpił po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Pomimo dyscypliny głosowania 38 posłów klubu PiS opowiedziało się przeciw noweli. Przeciw nowelizacji ustawy głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, a także dwóch posłów Porozumienia (15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu).

Zobacz także: Media: Kaczyński żąda od Ziobry rezygnacji z „krucjaty ideologicznej”

pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz