Według najnowszego sondażu dla wPolityce.pl, nowy kandydat KO Rafał Trzaskowski szybko odbudowuje poparcie. Jednocześnie maleją szanse na rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w I turze.

W najnowszym sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl, największe poparcie wciąż ma urzędujący prezydent Andrzej Duda, na którego chciałoby głosować 41 proc. badanych. Oznacza to jednak wyraźny spadek, gdyż w ostatnim badaniu tej pracowni miał 49 proc. poparcia.

Drugie miejsce zajmuje nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, z wynikiem 21 proc. To bardzo duży wzrost poparcia, biorąc pod uwagę, że w poprzednim badaniu ówczesna kandydatka KO, Małgorzata Kidawa-Błońska, miała poparcie na poziomie zaledwie 5 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na trzecim miejscu znalazł się były prezenter TVN Szymon Hołownia, na którego chce głosować 18 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt. proc.).

Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekracza poziomu 10 proc. Najlepszy wynik uzyskał lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz (7 proc., spadek o 5 pkt. proc.). Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak może liczyć na głosy 6 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), a kandydat Lewicy, europoseł Robert Biedroń – tylko na 5 proc. Po 1 proc. zanotowali Paweł Tanajno i były poseł Marek Jakubiak.

Z powyższych rezultatów można wnioskować, że dzięki Trzaskowskiemu KO odbudowuje swoją pozycję polityczną, wyraźnie odbierając wyborców Hołowni i Kosiniak-Kamyszowi. Przypuszczalnie część z nich to wcześniejsi wyborcy PO i innych małych ugrupowań, wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej, którzy teraz wracają. Ponadto, coraz bardziej wątpliwe staje się rozstrzygnięcie wyniku wyborów już w I turze.

Według sondażu, frekwencję w wyborach miałaby wynieść 65 proc., czyli aż o 20 pkt. proc. więcej, niż w poprzednim badaniu. Zaznaczono, że to również ma wpływ na zmiany w notowaniach kandydatów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 11 do 18 maja 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1062 osoby.

Jak pisaliśmy wcześniej, według ostatniego sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl, obecny prezydent Duda wciąż może jeszcze liczyć na zwycięstwo już w I turze wyborów prezydenckich, natomiast zmiana kandydata PO-KO nie wpływa na sytuację na „podium”. Rosną natomiast notowania Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

Z kolei w przeprowadzonym przez IBRiS pierwszym sondażu, w którym jako kandydat Koalicji Obywatelskiej wystąpił już Rafał Trzaskowski, uzyskał on poparcie na poziomie 17 proc. Było to jednak zarazem mniej niż połowa poparcia dla Andrzeja Dudy (47 proc.). Jednocześnie, w sondażu przeprowadzonym na zlecenie rozgłośni radiowej RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” urzędujący prezydent otrzymał poparcie 43,7 proc. respondentów. Sondaż United Surveys wskazuje, że w drugiej turze zmierzyłby się on z nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim (14 proc.), który nieco wyprzedzał Hołownię (13,3 proc.).

DoRzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz