W środę rząd przyjął projekt ustawy dotyczący ochrony polskich firm, miejsc pracy, samorządów i kredytobiorców. Ma to być kolejny pakiet, który składa się na tzw. tarczę antykryzysową – poinformował resort rozwoju.

Rząd przyjął w środę projekt ustawy mającej na celu ochronę polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców oraz samorządów – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP) powołując się na komunikat Ministerstwa Rozwoju. Będzie to kolejny element tzw. tarczy antykryzysowej.

„Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ +Solidarność+. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami” – oświadczyła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jej zdaniem „tarcza antykryzysowa” funkcjonuje w odpowiedni sposób. „Wypłacono z niej już, w tym z Tarczy Finansowej, pomoc o wartości ok. 40 mld zł. Na bieżąco monitorujemy jednak sytuację. Ciągle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące. Efektem tego jest projekt kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Już niebawem trafi on do Sejmu” – powiedziała.

Projekt ma pomagać w czasowej, wzmożonej ochronie polskich firm, w sytuacji, w której spadają ich wyceny. Ma chronić polskie przedsiębiorstwa przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. Gwarantować ma także osłonę finansową dla samorządów.

Zobacz także: Rządowa „Tarcza Antykryzysowa” w rzeczywistości trzy razy mniejsza? „To kreatywna księgowość”

PAP podaje, że nowe rozwiązania mają także wprowadzić znaczące ułatwienia dla zamawiających i wykonawców przetargów. Będą zapewniały także opłaty budżetowe do oprocentowania kredytów bankowych dla firm. Mają zapewnić też łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych dla osób, które straciły źródło utrzymania po 13 marca.

„Nasz główny cel to obrona polskich przedsiębiorstw, miejsc pracy i konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19” – napisał resort rozwoju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo Rozwoju poinformowało także w środę o dotychczasowej pomocy, jaka została udzielona przedsiębiorcom i pracownikom, którzy ucierpieli na skutek pandemii koronawirusa.

Podano, że do tej pory”prawie 4,22 mln wniosków o wsparcie z  tarczy antykryzysowej trafiło do ZUS i urzędów pracy”.

Dzięki tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej na ratowanie firm i miejsc pracy w dobie pandemii Covid 19 przeznaczyliśmy ponad 300 mld zł. Z tego 40 mld zł już trafiło na konta przedsiębiorców” – oświadczyła w środę podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Olga Semeniuk.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz