W I kwartale 2025 r. odnotowano 87 250 rejestracji przedsiębiorstw, czyli o 5,2 proc. mniej rok do roku oraz 100 upadłości — podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Liczba upadłości rok do roku nie zmieniła się, ale pozostaje na wyższym poziomie niż w poprzednim kwartale.
Pod koniec kwietnia 2025 r. do rejestru REGION wpisanych było 5 mln 347,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej. W I kwartale br. odnotowano 87 tys. 250 rejestracji przedsiębiorstw, o 5,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 82,4 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 15,4 proc. W I kwartale 2024 roku udziały te wynosiły odpowiednio: 81,3 proc. i 16,4 proc.
„Spadek liczby zarejestrowanych firm w I kwartale br. może świadczyć o ostrożniejszym podejściu Polaków do zakładania firm po relatywnie nadal trudnym 2024 r., w którym inflacja, niepewność geopolityczna i wysokie stopy procentowe mocno uderzyły w sektor mikro i małych przedsiębiorstw” – stwierdził główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując wyniki GUS.
Dodał, że choć spadek liczby rejestracji może niepokoić, to utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 r., kiedy zarejestrowano 82 tys. 29 firm.
Spadek liczby rejestracji firm odnotowano w większości sekcji, w tym największy w kilku sektorach: naprawie pojazdów samochodowych, informacji i komunikacji oraz przemyśle.
Ponadto w tym okresie zidentyfikowano 100 upadłości, czyli bez zmian wobec I kwartału 2024 r. Jednak liczba upadłości jest wyższa od tych odnotowanych w ostatnim kwartale 2024 r. Wówczas GUS notował 95 upadłości przedsiębiorstw (-3 proc. rdr).
Ekonomista wskazał, że większość upadłości dotyczyła branż wrażliwych na zmiany kosztów operacyjnych – głównie handlu, transportu i przetwórstwa przemysłowego.
„Oficjalna liczba upadłości firm nie odzwierciedla pełnej skali wycofywania się z rynku” — uważa ekspert Konfederacji Lewiatan — „wiele jednoosobowych działalności gospodarczych po prostu zostaje zawieszonych lub wykreślonych bez formalnego postępowania upadłościowego” – mówił Zielonka.
Mniejszą liczbę upadłości zaobserwowano w budownictwie (9 wobec 18), usługach (16 wobec 20), zakwaterowaniu i gastronomii (1 wobec 4), informacji i komunikacji (3 wobec 5) oraz pozostałych sekcjach (3 wobec 5) – podał GUS.
Z kolei wzrost liczby upadłości według danych GUS nastąpił w sekcjach: przemysł (34 wobec 23), transport i gospodarka magazynowa (12 wobec 6) oraz handel; naprawa pojazdów samochodowych (22 wobec 19).
Na pogorszenie się sytuacji wśród przedsiębiorców może mieć wpływ ogólna zła sytuacja finansów publicznych. MFW obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski – z 3,5 proc. do 3,2 proc. w 2025 r. oraz z 3,3 proc. do 3,1 proc. w 2026 r. Szacowana średnioroczna inflacja ma wynieść odpowiednio 4,3 proc. i 3,4 proc. Prognozy te, choć pozbawione szczegółowego uzasadnienia, mogą wskazywać na utrzymującą się presję inflacyjną i trudności w stabilizacji gospodarki.
Według danych GUS, w 2024 r. deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do 6,6 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej wynosił 5,3 proc. Dług publiczny przekroczył historyczny poziom 2 bln zł, co odpowiada 55,3 proc. PKB.
Warto przeczytać: Polska spółka uruchamia produkcję w USA. “Walczyliśmy cztery lata z biurokracją w Polsce”
Przeczytaj również: Transportowcy ostrzegają: nowe unijne przepisy zagrożeniem dla polskiego rynku
Może Cię zainteresować: Brzoska: polskie przepisy faworyzują zagraniczne firmy, a Bruksela ogranicza naszą konkurencyjność
Kresy.pl/bankier.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!