Singapur testuje bezzałogowe okręty nawodne

Singapur testuje bezzałogowe okręty USV (unmanned surface vehicle). Jednostki funkcjonują za pomocą systemu nawigacyjnego opartego na sztucznej inteligencji, który może być wykorzystany do operacji bezpieczeństwa morskiego na zatłoczonych, ale strategicznie ważnych wodach wokół wyspiarskiego kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Resort obrony Singapuru przewiduje, że po zakończeniu testów, na wyposażenie marynarki wojennej wejdą cztery jednostki tego typu. Ma to wzmocnić ochronę morski granic Singapuru – podał portal „Defense News” w poniedziałek.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ministerstwo podkreśliło, że bezzałogowe okręty będą mogły prowadzić całodobowe patrole, zapewniając bezpieczeństwo na morzu. Oznacza to, że większe załogowe okręty wojenne marynarki wojennej będą wykorzystywane w bardziej strategiczny sposób na potrzeby innych misji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Defense News: Rosja rozwija bezzałogowe śmigłowce do zwalczania dronów

System automatyzuje proces podejmowania decyzji w zakresie unikania kolizji, zapewniając jednocześnie, że statki będą nawigowanie w sposób zgodny z prawem międzynarodowym.

System nawigacyjny był wcześniej testowany przez dziewięć miesięcy w warunkach laboratoryjnych.

Resort obrony Singapuru nie podał szczegółów na temat pochodzenia samej platformy USV.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Dron MQ-9 posłuży do badania systemu sztucznej inteligencji dla dronów

Długość okrętów wynosi 16,9 metra, zaś prędkość maksymalna – 25 węzłów. Jednostki mogą operować przez 36 godzin.

USV jest wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm i oślepiacz laserowy, a także światła stroboskopowe i poszukiwawcze. Nawigację wspomaga pokładowy radar i GPS.

defensenews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz