Estoński statek towarowy Helt zatonął w czwartek w pobliżu ukraińskiego portu w Odessie w wyniku eksplozji, przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, estoński statek towarowy Helt zatonął w czwartek w pobliżu ukraińskiego portu w Odessie w wyniku eksplozji.

Dwóch członków załogi znalazło się na tratwie ratunkowej na morzu, powiedział Reuterowi Igor Ilves, dyrektor zarządzający z Tallina armatora Vista Shipping Agency. “Statek w końcu zatonął” – dodał. „Dwóch członków załogi jest na tratwie na wodzie, a czterech innych zaginęło. Nie wiem, gdzie w tej chwili są”. Ilves powiedział, że statek mógł uderzyć w minę.

Inną wersję podaje Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. „Nie było komunikacji ze statkiem, wiemy od przedstawicieli armatora, że ​​załoga zgłosiła ostrzał statku przez siły rosyjskie, w wyniku którego otrzymał on dziurę” – przekazał Ukraińskiej Prawdzie rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

Według kierownika projektu Instytutu Studiów Strategicznych Morza Czarnego Andrija Klymenko, statek prawdopodobnie zatonął 3 marca o godzinie 12:00 czasu kijowskiego.

Szereg ukraińskich mediów poinformowało w czwartek o zatopieniu fregaty “Admirał Sahajdaczny”, flagowego okrętu ukraińskiej marynarki wojennej. Dowodem zatopienia okrętu jest zdjęcie zamieszczane w sieci.

Zamieścił je m.in. szef ukraińskiej fundacji “Powiernyś żywym” Taras Czmut.

“Hetman Sahajdaczny” był remontowany w porcie w Mikołajowie. Ukraińskie media podają, powołując się na wpisy mieszkańców miasta, że okręt został zatopiony przez ukraińskich marynarzy, ponieważ z powodu remontu nie nadawał się do walki.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, sumskiego, zaporoskiego i podeszli pod Kijów. Trwają walki na wschodzie kraju, jak i ostrzeliwanie ukraińskich celów przez rosyjskie lotnictwo i wojska rakietowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po rozpoczęciu inwazji kraje zachodnie nałożyły na Rosję bezprecedensowe sankcje. włącznie z częściowym odłączeniem rosyjskiego systemu finansowego od systemu SWIFT.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply