Turecki producent dronów znany między innymi z maszyn Bayraktar TB2 rozpoczął fazę projektowania koncepcyjnego odrzutowej maszyny bojowej – poinformował w poniedziałek Defense News.

Jak poinformował w poniedziałek portal Defense News, turecki producent dronów znany między innymi z maszyn Bayraktar TB2 rozpoczął fazę projektowania koncepcyjnego odrzutowej maszyny bojowej.

Haluk Bayraktar, dyrektor generalny Baykar Savunma, powiedział, że samolot jest „priorytetowym programem firmy”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dodał, że firma zakończy fazę projektowania koncepcyjnego do 2023 roku, na stulecie Republiki Tureckiej. Planowany dron będzie latał na wysokości operacyjnej około 12 200 metrów. Samolot prowadzony przez sztuczną inteligencję będzie mógł wykonywać misje przez pięć godzin i zostanie połączony z siecią danych łączności satelitarnej.

Maszyna ma osiągnąć prędkość przelotową 0,8 Macha i przewozić maksymalnie 1 tonę amunicji. Byłby używany w misjach bliskiego wsparcia powietrznego, ataku strategicznego, ataku na systemy obrony powietrznej i ataku na systemy rakietowe.

Program pojawia się, gdy Turcja stoi w obliczu niepewności co do wymagań dotyczących myśliwców nowej generacji. Stany Zjednoczone zawiesiły partnerstwo Turcji w programie Joint Strike Fighter, który blokuje sprzedaż F-35 z powodu zakupu przez Turcję rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Zobacz też: Turcja negocjuje pozyskanie zagranicznego silnika dla czołgu Altay

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turcja prowadzi również lokalny program myśliwców TF-X, ale ten ambitny projekt posiada techniczne przeszkody i ograniczenia finansowe.

BAE Systems pomogło TF-X w fazie projektowania koncepcyjnego w ramach programu o wartości 125 milionów dolarów, ale władze tureckie nie wybrały jeszcze silnika, który musi zostać dostarczony, zanim poczynione zostaną dodatkowe postępy w fazie projektowania.

Zobacz też: Wiadomo szacunkowo, ile dronów Bayraktar TB2 zamówiła Ukraina i kiedy je otrzyma

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz