W serwisie informacyjnym „i9:30” w TVP i w niemieckim kanale Deutsche Welle wyemitowano ten sam materiał na temat relacji polsko-niemieckich, krytyczny wobec sytuacji za rządów PiS i pozytywnie prezentujący rolę Niemiec w Europie oraz politykę nowego rządu w Polsce.

W jednym z ostatnich wydań „i9:30”, nowego serwisu informacyjnego TVP, emitowanego od czasu przejęcia mediów publicznych przez nowe kierownictwo, przychylne centrolewicowemu rządowi premiera Donalda Tuska, pokazano materiał dotyczący trudnych relacji polsko-niemieckich.

W materiale serwisu informacyjnego TVP znalazły się m.in. wypowiedzi Rolfa Nikela, byłego ambasadora Niemiec w Polsce, a także byłego szefa niemieckiej dyplomacji, Heiko Maasa. Obaj skrytykowali politykę rządów Zjednoczonej Prawicy względem Niemiec i relacje, jakie wówczas panowały na linii Warszawa-Berlin – taka była też wymowa całego materiału.

„W TVP Niemcy były przedstawiane negatywnie i wrogo, jako kraj egoistyczny, z imperialnymi dążeniami” – słyszymy w materiale.

Zdaniem Nikela, przyczyną złych relacji było „krytyczne wobec Niemiec i sceptyczne wobec Europy” stanowisko rządu PiS. Maas wezwał z kolei do zacieśnienia współpracy niemiecko-polskiej.

„Europa musi wziąć na siebie więcej odpowiedzialności, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa. Potrzebne jest przywództwo w UE i bardzo ważne jest, by kraje takie jak Niemcy i Polska mówiły jednym głosem” – powiedział były szef MSZ Niemiec. Ponadto, w materiale zaznaczono, że jest to ważne w obliczu możliwości reelekcji Donalda Trumpa w USA, co przedstawiono jako zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednocześnie, pozytywnie przedstawiono politykę nowego rządu w Polsce, w kontekście wizyty szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlini.

Część internetowych komentatorów zwróciła jednak uwagę na interesujący fakt, związany z materiałem „i9:30”. Mianowicie, zawiera on bardzo obszerne fragmenty wzięte z materiału niemieckiej państwowej agencji informacyjnej „Deutsche Welle”, której misją jest m.in. promocja interesów Niemiec. Ponadto, identyczny jest także komentarz autorki materiału. Zdaniem komentatorów, DW i TVP wyemitowały więc ten sam materiał, przygotowany w Niemczech.

Czytaj więcej: Niemieckie media i biznesmeni atakują polskie służby graniczne. “Dławią ukraińską gospodarkę”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply