W Niemczech politycy opozycyjnej CDU zaapelowali o zamrożenie darowizn oraz zbadanie działalności grupy Last Generation, która zasłynęła radykalnymi akcjami “w obronie klimatu”. Urząd Ochrony Konstytucji widzi rosnący wpływ lewicowych ekstremistów na niemiecki ruch klimatyczny – podał w sobotę niemiecki dziennik Welt.

Grupa Last Generation blokuje drogi, a aktywiści przyklejają się do betonu. “Grupa zorganizowała w tym roku setki blokad ulicznych, które mogły zostać zlikwidowane jedynie przez zmasowane działania policji” – PAP cytuje niemiecki dziennik Welt. Gazeta zwraca uwagę, że grupa pośrednio skorzystała z dotacji ministerstwa gospodarki Niemiec w wysokości 156,4 tys. euro. Chodzi o program, który miał promować cyfrowe innowacje. Rzecznik resortu stwierdził w piątek wieczorem, że do “fundatora lub sponsora projektu” nie należy “sprawdzanie potencjalnych klientów finansowanej inwestycji ani nakładanie ograniczeń”.

Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann wezwał rząd federalny do ponownego rozważenia finansowania platform “wspierających finansowanie działań przestępczych Last Generation”.

Szef berlińskiej CDU Kai Wegner także domaga się ujawnienia sytuacji finansowej grupy. “Oczekuję przejrzystości w kwestii darowizn i darczyńców. Darowizny powinny być natychmiast zamrażane, aby nie można było dzięki nim popełnić dalszych przestępstw” – podkreśla Wagner.

Last Generation współpracuje z lewicowymi ekstremistami z Red Aid. Raport Urzędu Ochrony Konstytucji wskazuje, że Red Aid opiekuje się skazanymi przestępcami, w celu “mocniejszego związania ich z ‘ruchem'”. Podejmuje także próby “dyskredytowania demokracji i rządów prawa”.

“W Berlinie aktywiści nie tylko przyklejali się do ulic, ale i betonowali sobie ręce” – podkreśla Welt.

Dane niemieckiej policji wskazują, że w tym roku “obrońcy klimatu” zablokowali ponad 300 dróg – najwięcej w Berlinie (149 blokad), Hesji (34), Badenii-Wirtembergii (17), Bawarii (8). Tylko w Berlinie w związku z blokadami aresztowano 310 osób. Wszczęto też 67 postępowań karnych.

Zobacz także: Niemcy: Urząd Ochrony Konstytucji zakwalifikował grupę ekologiczną jako “lewicowych ekstremistów”

Last Generation ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że jesienią planuje zaostrzenie działań i “wyprowadzanie społeczeństwa na ulice”.

“Podobnie jak chuligani, także osoby blokujące powinny być zatrzymywane w areszcie prewencyjnym” – zaznacza sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

Urząd Ochrony Konstytucji zauważa rosnące zainteresowanie środowisk ekstremistycznych ruchami klimatycznymi.

Zobacz także: Niemcy: Szeroko zakrojona akcja policji przeciwko lewicowym ekstremistom

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply