Saakaszwili w środę leci na Ukrainę – z Warszawy

Były prezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili potwierdził, że w środę po południu przylatuje do Kijowa samolotem LOT-u z Warszawy.

Jak informowaliśmy wcześniej, nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywrócił Micheilowi Saakaszwilemu ukraińskie obywatelstwo, którego został pozbawiony przez poprzedniego prezydenta tego kraju Petra Poroszenkę. Przypomnijmy, że po objęciu urzędu prezydenta przez Zełenskiego, Saakaszwili wysłał do niego pismo z prośbą o przywrócenie obywatelstwa Ukrainy. Portal Strana.ua, powołując się na wypowiedzi ludzi z otoczenia byłego prezydenta Gruzji podał,że ma on zamiar wrócić na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu, zapewne w piątek. Po przyjeździe miałby ponownie zaangażować się w działalność polityczną jako lider partii Ruch Nowych Sił i wziąć udział w kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Później, we wtorek po południu, Saakaszwili poinformował na Facebooku, że „jutro wraca do siebie do domu w Kijowie”. Jak napisał, poleci samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Kijowa. Wylot ma być o godzinie 14:40, a kwadrans po godz. 17 polityk ma wylądować na kijowskim lotnisku.

Według ukraińskich mediów, były prezydent Gruzji w ostatnim czasie przebywał w Polsce. On sam potwierdził to, zamieszczając późnym popołudniem nagranie wykonane w Warszawie. Stojąc na tle wieżowców i napisu „Kocham Warszawę” dziękował prezydentowi Zełenskiemu za przywrócenie mu ukraińskiego obywatelstwa i pochwalił go. Podkreślał też swoje związki z Ukrainą, mówiąc, że „przez wiele lat” mieszkał na Ukrainie, że ukończył tam studia i że „służył przez dwa lata w siłach zbrojnych [w Armii Czerwonej – red.] na terenie Ukrainy”. Podkreślał, że tam jest jego dom.

Saakaszwili podziękował też za poparcie Anatolijowi Hrycence, byłemu kandydatowi na prezydenta oraz byłej premier Julii Tymoszenko, które wspierała go już wcześniej.

W rozmowie ze stacją 112 Ukraina odpowiadając na pytanie o plany polityczne po powrocie na Ukrainę, Saakaszwili twierdził, że takich nie ma, ponieważ, jak wyjaśniał, „już zajmował wszystkie stanowiska”.

Jak pisaliśmy, Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju. Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po opuszczeniu tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

Przeczytaj: Saakaszwili nie będzie prosił o azyl w Polsce. „Ekstradycja do Gruzji? Nie rozśmieszajcie mnie!”

Czytaj również: Kto płacił za „goszczenie” Saakaszwiliego w Polsce? MSW nabiera wody w usta

Facebook.com / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply