Rząd zapowiedział we wtorek powstanie wielkiego multienergetycznego koncernu pod skrzydłami Orlenu. Komisja Europejska pozwoliła wcześniej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Rząd zamierza włączyć także w jedną grupę koncern gazowy PGNiG.

We wtorek rząd zapowiedział powstanie wielkiego multienergetycznego koncernu pod skrzydłami PKN Orlen. Jak pisaliśmy wcześniej, Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen. Rząd chce złączyć w jedną grupę również gazowy koncern PGNiG.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Spółki  PKN Orlen i PGNiG rozpoczynają proces konsolidacji, który umożliwi budowę zintegrowanego koncernu multienergetycznego” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Budujemy w Polsce potężny koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Rozpoczynamy proces przejęcia PGNiG przez PKN Orlen. Wykonujemy dwa wielkie, historyczne kroki w kierunku stworzenia podmiotu, który da polskiej gospodarce impuls rozwojowy” – oświadczył wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. 

„Dziś dokonujemy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać, ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo energetyczne” – dodał Sasin w czasie wtorkowej konferencji prasowej.

„W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo” – napisano w komunikacie ministerstwa.

Podkreślono, że w czasie podpisywania listu intencyjnego, PKN Orlen i Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen, który jest podmiotem mający przejąć nad PGNiG kontrolę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„W wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. Będziemy w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną” – deklaruje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania PGNiG i Orlenu. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju” – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, we wtorek Komisja Europejska poinformowała o warunkowym zatwierdzeniu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależnione zostało od pełnego wywiązania się z przedstawionych przez Orlen zobowiązań, m.in. sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Podawaliśmy, że w kwietniu KE zgodziła się z kolei na przejęcie przez PKN Orlen Energi.

twitter.com / pap / biznes.radiozet.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz