Rząd zapowiedział we wtorek powstanie wielkiego multienergetycznego koncernu pod skrzydłami Orlenu. Komisja Europejska pozwoliła wcześniej na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Rząd zamierza włączyć także w jedną grupę koncern gazowy PGNiG.

We wtorek rząd zapowiedział powstanie wielkiego multienergetycznego koncernu pod skrzydłami PKN Orlen. Jak pisaliśmy wcześniej, Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Lotosu przez Orlen. Rząd chce złączyć w jedną grupę również gazowy koncern PGNiG.

Spółki  PKN Orlen i PGNiG rozpoczynają proces konsolidacji, który umożliwi budowę zintegrowanego koncernu multienergetycznego” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Budujemy w Polsce potężny koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Rozpoczynamy proces przejęcia PGNiG przez PKN Orlen. Wykonujemy dwa wielkie, historyczne kroki w kierunku stworzenia podmiotu, który da polskiej gospodarce impuls rozwojowy” – oświadczył wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. 

„Dziś dokonujemy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać, ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo energetyczne” – dodał Sasin w czasie wtorkowej konferencji prasowej.

„W dniu 14 lipca 2020 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką a Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo” – napisano w komunikacie ministerstwa.

Podkreślono, że w czasie podpisywania listu intencyjnego, PKN Orlen i Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen, który jest podmiotem mający przejąć nad PGNiG kontrolę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. Będziemy w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną” – deklaruje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

To przełomowy proces, który zwiększy efektywność funkcjonowania PGNiG i Orlenu. Całościowa integracja pewnych rynków, dystrybucji, sprzedaży i obrotu pokazuje kolejne kierunki rozwoju” – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, we wtorek Komisja Europejska poinformowała o warunkowym zatwierdzeniu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależnione zostało od pełnego wywiązania się z przedstawionych przez Orlen zobowiązań, m.in. sprzedaży 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Podawaliśmy, że w kwietniu KE zgodziła się z kolei na przejęcie przez PKN Orlen Energi.

twitter.com / pap / biznes.radiozet.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz