Kazachstańskie środki masowego przekazu podają informację o śmierci miejscowego wiceministra obrony. Chińska telewizja państwowa twierdzi, że minister zachował na COVID-19.

Informację o śmierci wiceministra obrony Kazachstanu Bakyta Kurmanbajewa podał we wtorek między innymi portal AKIPress. Portal chińskiej telewizja państwowej CGTN twierdzi, że Kurmanbajew zmarł z powodu choroby powodowanej przez koronawirusa SARS COVID-19. To samo napisał, powołując się na informację kazachstańskiego Ministerstwa Obrony, portal informburo.kz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kurmanbajew miał 49 lat. Otrzymał nominację na wiceministra obrony w kwietniu 2019 r. Nadzorował w resorcie kwestie zaopatrzenia materiałowo-technicznego, współpracy z przemysłem zbrojeniowym, logistyki i wojskowych służb medycznych. Karierę oficera zaczynał w wojskach rakietowych.

Jeszcze w czerwcu zakażenie nowym koronawirusem wykryto u ministra ochrony zdrowia Ełżana Birtanowa. Trafił on do szpitala. Premier Askar Mamin, który kontaktował się z tym ministrem musiał poddać się wówczas samoizolacji, podobnie jak wcześniej minister rolnictwa Saparchan Omarow, minister oświaty Aschat Ajmagambetow, minister ekologii geologii i surowców naturalnych Magzum Mirzagalijew, przewodniczący izby niższej parlamentu Nurłan Nigmatulin oraz szef obwodu żambylskiego Berdibek Saparbajew. Chorobę COVID-19 przeszedł już rzecznik prasowy prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa, Berik Uali. 18 czerwca ogłoszono, ze koronawirusem zaraziła się faktycznie najważniejsza osoba w państwie – pierwszy prezydent i „przywódca narodu” Nursułtan Nazarbajew.

Jak podaje portal Worldometers.info dotychczas odnotowano w Kazachstanie 61,7 tys. przypadków zarażenia się koronawirusem SARS COVID-19. W ciągu ostatniej doby wykryto ponad 1,8 tys. nowych przypadków. W państwie tym zmarło 375 nosicieli koronawirusa. Wyzdrowiało 35,9 tys. osób.

akipress.com/informburo.kz/news.cgtn.com/worldometers.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz