W piątek odbyła się rozmowa ministrów obrony Polski i Ukrainy, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Rustema Umerowa. “Wyraziłem wdzięczność za zamiary Polski wzmocnienia swojej roli w koalicji sił i środków” – oświadczył ukraiński minister.

Jak dowiadujemy się z piątkowego wpisu polskiego MON, odbyła się rozmowa ministrów obrony Polski i Ukrainy, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Rustema Umerowa.

“Bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy broniącej się przed Rosją oraz ostatnie zdarzenie w polskiej przestrzeni powietrznej przy granicy z Ukrainą to główne tematy dzisiejszej rozmowy wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Rustemem Umerowem” – czytamy.

Więcej  dowiadujemy się z informacji podanych przez ukraińskie ministerstwo.

Umerow oświadczył, że przekazał polskiemu ministrowi aktualne informacje na temat sytuacji na froncie i ostatnich ataków terrorystycznych Federacji Rosyjskiej.

„Wyraziłem wdzięczność za zamiary Polski wzmocnienia jej roli w koalicjach sił i środków, które przyczynią się do bezpieczeństwa Europy i interesów narodowych Polski. Zaprosiłem mojego kolegę do odwiedzenia Kijowa” – powiedział Umerow.

Wcześniej do Kijowa przybył nowy szef MSZ RP, Radosław Sikorski. To jego pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna jako ministra w centrolewicowym rządzie premiera Donalda Tuska. Przybył tam na zaproszenie szefa ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeby. Sam Sikorski uważa swoją wizytę za „nowy rozdział w relacjach z Ukrainą”. Towarzyszyli mu wiceministrowie transportu i rolnictwa.

Według relacji mediów ukraińskich, Sikorski spotkał się z przedstawicielami władz Ukrainy, w tym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, którym zaprezentował pakiet pomocowy. Szczegóły nie były jednak oficjalnie podawane na bieżąco. Powołano się na kwestie bezpieczeństwa.

Polski minister wziął też udział obchodach Dnia Pracowników Służby Dyplomatycznej Ukrainy, podczas których wygłosił przemówienie. Wiadomo, że miało ono wydźwięk wyraźnie pozytywny względem Ukrainy. Sikorski m.in. porównał Zełenskiego do Winstona Churchilla, twierdząc, że Ukraina przegrałaby wojnę, gdyby jej prezydent wyjechał.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    “Towarzyszyli mu wiceministrowie transportu i rolnictwa.” I co osiągnęli? ano NIC ,jak był problem rolników i transportowców tak jest NADAL.Zwykła wycieczka.Ukraińcy odebrali hołdy ,zapewnienia o dalszej pomocy swoich sług a w zamian FIGA,