Rozmowa Dudy i Steinmeiera ws. wysłuchania w Bundestagu. „Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie”

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Niemiec o wysłuchaniu w Bundestagu nt. sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składzie uczestniczącym w wysłuchaniu- poinformował Szef KPRP Krzysztof Szczerski. „Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie”.

Jak poinformował w czwartek wieczorem Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, polski prezydent Andrzej Duda rozmawiał na Łotwie z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa miała związek z wysłuchaniem w Bundestagu na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech oraz składem uczestniczącym w wysłuchaniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Prezydent podkreślił, że tego typu przedsięwzięcia nie służą budowie dobrych relacji i zaufania pomiędzy naszymi krajami. Piętnowanie w parlamencie innego kraju, polskich władz za to, że realizują program wyborczy, który uzyskał demokratyczną legitymację ze strony społeczeństwa, jest w opinii Prezydenta sprzeczne z europejskimi wartościami – podkreślił minister.

Jak zareagował Steinmeier? – Prezydent Niemiec obiecał zainteresowanie tą sprawą – powiedział Szczerski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef gabinetu prezydenta poinformował również, że obaj prezydenci rozmawiali o składzie uczestniczącym w wysłuchaniu.

Jak informowaliśmy wcześniej, w związku z wydaniem przez Niemcy wizy LTV Ludmile Kozłowskiej, szefowej proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog, ambasador Niemiec został wezwany do MSZ na rozmowę. Wiceminister Andrzej Papierz spotkał się w czwartek z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem. Powodem było wydanie Kozłowskiej wizy LTV, dzięki której mogła ona przyjechać do Niemiec i wystąpić w Bundestagu.

„Strona polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby niepożądanej” – oświadcza MSZ. „Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez  Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, w oparciu o które podjęta została decyzja o wpisaniu Pani Ludmiły Kozłowskiej do SIS”.

PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy o początkach Fundacji Otwarty Dialog i jej związkach z PiS

Według resortu dyplomacji, wiceminister Papierz poinformował niemieckiego ambasadora, że w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Pani Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ludmiła Kozłowska wystąpiła w czwartek na wysłuchaniu w Bundestagu pt. „Prawa człowieka w niebezpieczeństwie – demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech”. Jak pisaliśmy, wystąpienie Kozłowskiej w Berlinie było możliwe dzięki przyznaniu jej przez niemieckie władze specjalnej krótkoterminowej wizy wydanej ze względu na „interes narodowy Niemiec”. Kozłowska ma bowiem zakaz wjazdu do Unii Europejskiej – w sierpniu polskie MSW wpisało ją do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), pozwalającego na sprawdzanie osób przekraczających granicę strefy Schengen. Oznaczono ją najwyższym alertem, co skutkuje deportacją z terenu całej UE i krajów Strefy Schengen.

PRZECZYTAJ: Balli Marzec dla Kresy.pl o związkach Fundacji Otwarty Dialog z TV Biełsat i ważnymi politykami PiS

CZYTAJ TAKŻE: Jak Dobra Zmiana hodowała na własnej piersi Otwarty Dialog [RAPORT]

Ludmiła Kozłowska to szefowa kontrowersyjnej i skrajnie proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog, która do czasu deportacji przez ponad 10 lat mieszkała i pracowała w Polsce. Mimo, że pochodzi z rosyjskojęzycznego Krymu, czuje się Ukrainką.

Portal kanału informacyjnego telewizji publicznej TVP Info zwrócił uwagę na wpuszczenie przez Niemcy Ludmiły Kozłowskiej do Unii Europejskiej. Szefową kontrowersyjnej ukraińskiej fundacji nazwał przy tym… „Rosjanką”. Związków Kozłowskiej z Rosją dopatrzył się dzisiaj również inny prorządowy portal – wPolityce.pl, choć nie posunął się on do przypisywania jej narodowości rosyjskiej. Według tego medium za zaproszeniem szefowej FOD do Bundestagu stoi m.in. Frank Schwabe, polityk SPD, który „od wielu lat wspiera rosyjskie lobby w niemieckiej polityce”.

Przypomnijmy, że szef rady Fundacji Otwarty Dialog a zarazem mąż Kozłowskiej Bartosz Kramek w lipcu 2017 roku przedstawił „plan na obalenie rządu PiS” na wzór ukraińskiego Majdanu.

PRZECZYTAJ: Fundacja Otwarty Dialog donosiła na Kresy.pl do ABW [+DOKUMENTY]

prezydent.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz