Kadeci rosyjskiej piechoty morskiej testowali na Dalekim Wschodzie najnowszą wersję modułowego systemu żołnierza Ratnik-ZK, przeznaczoną dla załóg czołgów i innych wozów bojowych – poinformowało w niedzielę Defence24.pl.

Ćwiczono w warunkach dziennych i nocnych przy bardzo niskich temperaturach prowadzenie ognia z wozów opancerzonych do ruchomych celów, w trakcie ruchu transportera i przy krótkich postojach. Ćwiczono także np. ewakuację rannego z wozu bojowego czy zaistnienie awarii sprzętu na polu walki. Żołnierze twierdzą, że najnowsza odmiana Ratnika cechuje się większym komfortem użytkowania oraz lepszą ergonomią i ochroną.

CZYTAJ TAKŻE: Prezentacja pancerza przyszłości rosyjskiego żołnierz [+Video]

Rosjanie chcą stworzyć uniwersalny system zapobiegający wychłodzeniu organizmu i pozwalający na efektywne wykonywanie zadań, który będzie można wykorzystywać w różnych częściach globu. M.in. powstał już arktyczny wariant Ratnika który przeszedł serię testów w temperaturach od – 70 do +100°C, wilgotności od 20 do 80% i na wysokości 40 000 metrów nad poziomem morza.

Komplet ochronny 6B48 Ratnik-ZK wdrażany jest w rosyjskich siłach zbrojnych od kilku lat. Został on zaprojektowany dla załóg czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych. Jego głównym zadaniem jst zwiększenie ochrony przed działaniami wysokich temperatur czy płomieni, które pojawić się mogą w przedziale załogowym. Na komplet składają się: kamizelka kuloodporna, ognioodporny kombinezon letni i zimowy oraz specjalny hełm. Elementy ochronne wykonane sa z materiału opartego na rosyjskim włóknie Armos.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska zbroja przyszłości ma nowy element – zegarek, który przetrwa wybuch jądrowy

Pierwsze Ratniki nie sprawdzały się w niskich temperaturach – co wykazały operacje prowadzone na Kaukazie, w Syrii i na Ukrainie. Dlatego dokonano kolejny zmian w konstrukcji. Wersje Ratika przeznaczone do użytkowania w niskich temperaturach wyposażone zostały w autonomiczne źródło ciepła AIST typu 6E3 w postaci jednorazowych “minipoduszek” grzewczych.

Kresy.pl / Defence24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply