Pancerz Ratnik-3 jest rozwijany przez przedsiębiorstwo Rostec. Firma ma nadzieję, że ostateczna wersja pancerza trafi do rosyjskich oddziałów w 2022 roku.

Pod koniec września dowódca rosyjskich sił lądowych generał Oleg Saljukow ogłosił plany rozwoju pancerza przyszłości połączonego z wzmacniający siłę żołnierza egzoszkieletem. Zbroja Ratnik-3 jest kolejnym elementem rozwoju pancerza przyszłości. Zdaniem wojskowego obecnie zwiększa ona możliwości wykonywania zadań przez żołnierza o 150 proc. Trzecia wersja pancerza jest obecnie lżejsza o 30 proc.

Na zestaw Ratnik-3 składa się pięć połączonych systemów – podtrzymywania życia, dowodzenia i komunikacji, zwiększania siły, ochrony i oszczędzania energii. Został zaprojektowany do użytku całodobowego, przy każdych warunkach pogodowych.

W skład zestawu wchodzi 59 elementów, w tym różnego typu kamizelki kuloodporne, hełmy ochronne, kostiumy bojowe, hełmy, okulary bojowe, wyrzutnie granatów, karabiny szturmowe oraz snajperskiej, amunicja, noże, a także urządzenia zwiadowcze z urządzeniami optycznymi i wykrywającymi temperaturę.

Wcześniej, jeszcze w październiku 2016 roku Saljukow tłumaczył, że w skład pancerza Ratnik-3 wejdzie zestaw egzoszkieletów, a na osłonie hełmu zamontowany zostanie system oznaczania celów, a sama zbroja zatrzyma kilka kul.

Film z prezentacji systemu Ratnik-3:

W maju tego roku zaprezentowany został amerykański odpowiednik pancerza przyszłości, znany pod nazwą Talos. Prace nad Talosem trwają od 2013 roku i zostały zlecone przez Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (USSOCOM) w 2013 roku. Obecnie została zbudowana piąta wersja prototypowa. Jego ostateczna wersja ma według planu trafić do testów przeprowadzonych przez siły specjalne USA w sierpniu przyszłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ultranowoczesny pancerz “Iron Mana” trafi do amerykańskiej armii w 2018 [+VIDEO]

W amerykański pancerz wbudowany jest komputer pokładowy, a także, jak informują pracujący nad zbroją inżynierowie, systemy ratowania życia. Zabezpieczenie żołnierza stanowi zbroja z cieczy nienewtonowskiej, która w momencie przyłożenia siły wykorzystuje ją do zmiany samej siebie w ciało stałe. Założenia projektu Talos mówią, że będzie w stanie zatrzymać około 60% trafień pociskiem karabinowym. Obecnie stosowane wojskowe kamizelki kuloodporne zapewniają ochronę przez około 18% pocisków.

Kresy.pl / futurism.com / tass.com / youtube.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply