Zegarek, którzy przetrwa nie tylko impuls elektromagnetyczny, ale także wybuch jądrowy, może działać w temperaturach od -40 do +50 stopni Celsjusza.

Zbroja „Ratnik” rosyjskiego „żołnierza przyszłości” otrzymała nowy element – zegarek, który jest w stanie przetrwać wybuch bomby atomowej. Informacja o tej nowości pojawiła się 10. października br. na stronie internetowej rosyjskiego producenta Rostec.

Mechaniczny, samonakręcający się zegarek waży 100 gram i jak twierdzi jego producent, posiada ochronę przed impulsem elektromagnetycznym a nawet jest w stanie wytrzymać wybuch bomby atomowej. Działa w temperaturach od -40 do +50 stopni Celsjusza. Żołnierz go używający będzie miał możliwość sprawdzenia czasu nawet w ciemnościach. Czasomierz będzie zamocowany na nadgarstku nie utrudniając jakichkolwiek ruchów.

Zegarek (…) może wytrzymać napromieniowanie słoneczne oraz impulsy elektromagnetyczne, na przykład po wybuchu jądrowym. Jeśli żołnierz zostanie narażony na emisję elektromagnetyczną bomby atomowej, zegarek będzie pracował dalej bez przerwy. – powiedział Oleg Faustow, szef inżynierów, którzy skonstruowali zegarek.

Urządzenie nie jest jednak wieczne – Rostec przewiduje, że jego czas użytkowania wynosi co najmniej 10 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec września dowódca rosyjskich sił lądowych generał Oleg Saljukow ogłosił plany rozwoju pancerza przyszłości połączonego z wzmacniający siłę żołnierza egzoszkieletem. Zbroja Ratnik-3 jest kolejnym elementem rozwoju pancerza przyszłości. Na zestaw Ratnik-3 składa się pięć połączonych systemów – podtrzymywania życia, dowodzenia i komunikacji, zwiększania siły, ochrony i oszczędzania energii. Został zaprojektowany do użytku całodobowego, przy każdych warunkach pogodowych. W jego skład zestawu wchodzi 59 elementów, w tym różnego typu kamizelki kuloodporne, hełmy ochronne, kostiumy bojowe, hełmy, okulary bojowe, wyrzutnie granatów, karabiny szturmowe oraz snajperskiej, amunicja, noże, a także urządzenia zwiadowcze z urządzeniami optycznymi i wykrywającymi temperaturę. Jak widać, do tego zestawu „gadżetów” dołączył teraz zegarek.

Kresy.pl / Live Science / Rostec

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz