Dwa bombowce dalekiego zasięgu Tu-22m3 Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych wykonały kolejny patrol w pobliżu Polski w przestrzeni powietrznej Białorusi – poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony, dwa bombowce dalekiego zasięgu Tu-22m3 Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych wykonały kolejny patrol w pobliżu Polski w przestrzeni powietrznej Białorusi.

Lot trwał około 3 godziny. Na niektórych etapach trasy samolotom dalekiego zasięgu towarzyszyły myśliwce Su-35 Rosyjskich Sił Powietrznych. Obecnie wszystkie samoloty wróciły na macierzyste lotnisko.

W środę 9 lutego,  rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3 przeprowadziły już drugi patrol w przestrzeni powietrznej Białorusi. Odbyło się to w ramach inspekcji sił Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Według strony rosyjskiej, lot trwał około czterech godzin.

Poinformowano też, że rosyjscy i białoruscy piloci z powodzeniem wykonali przydzielone im zadania, wykazując się świetnymi umiejętnościami i wysokim stopniem interoperacyjności podczas lotu. Wszystkie samoloty powróciły później do swoich baz.

Również 5 lutego dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 patrolowały przestrzeń powietrzną Białorusi.

Dwa bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 z Sił Powietrzno-Kosmicznych [Federacji Rosyjskiej-red.] zakończyły misje patrolową w białoruskiej przestrzeni powietrznej” – podało ministerstwo w komunikacie. Zaznaczono, że wyznaczone w ramach tej misji cele zostały osiągnięte.

W trakcie swojego lotu, samoloty dalekiego zasięgu ćwiczyły wykonywanie zadań wspólnie z siłami powietrznymi i obrony powietrznej białoruskich sił zbrojnych” – poinformowano. Po wykonaniu zadania, Tu-22M3 powróciły do swojej bazy na terytorium Rosji.

Jak informowaliśmy, już pod koniec listopada ub. roku odbywały się mieszane patrole na granicy Polski. Ministerstwo obrony Białorusi podało wtedy w oświadczeniu. „W związku z rosnącą liczbą przypadków lotów różnych rodzajów lotnictwa w pobliżu granicy państwowej Republiki Białoruś oraz w interesie zapobiegania naruszeniom granicy państwowej w przestrzeni powietrznej zdecydowano o zwiększeniu składu obrony przeciwlotniczej sił dyżurnych i wspólne patrolowanie granicy państwowej w przestrzeni powietrznej przez lotnictwo Sił Powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Republiki Białorusi i Sił Powietrzno-kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Dziś wystartowała wspólna grupa taktyczna do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy państwowej Republiki Białorusi, składająca się z wielofunkcyjnych myśliwców Su-30SM Białorusi i Rosji” – czytamy.

Od tamtej pory co pewien czas w rejonie Białorusi, w tym w pobliżu granic Polski, pojawiają się rosyjskie samoloty bojowe, w tym bombowce strategiczne. Zgodnie z zapowiedziami, takie loty mają mieć charakter regularny.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce Tu-160M nad Białorusią w eskorcie białoruskich myśliwców

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply