Rosja: Władimir Putin uczestniczył w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w otwarciu głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych w Kubince pod Moskwą. Putin oświadczył, że pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-44) jest dla Rosjan „absolutnie święta”.

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek wziął udział w ceremonii otwarcia głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych w Kubince pod Moskwą. Uczestniczył także w nabożeństwie – podaje agencja „Tass”. Putin oświadczył, że pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej (1941-44) jest dla Rosjan „absolutnie święta”.

„Dla nas, obywateli Rosji, pamięć o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, o wszystkich, którzy walczyli i ginęli, którzy ze wszystkich sił przybliżali zwycięstwo, jest absolutnie święta. (…) Daje nam siłę do służenia naszemu krajowi” – cytuje wypowiedź prezydenta Rosji Polska Agencja Prasowa (PAP). Dodał, że bezpieczeństwo państwa i jego zdolności obronne są dziś gwarantowane.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl podkreślił, że siły zbrojne powinny być zawsze gotowe do obrony kraju. „Ważne, by duch naszych żołnierzy był niezłomny i silny, by w świadomości i sercu każdego, kto składa przysięgę istniało poczucie konieczności oddania życia za ojczyznę” – powiedział.

Putin zwiedził świątynie razem z patriarchą i ministrem obrony Rosji Sergiejem Szojgu. Szef rosyjskiego resortu obrony był inicjatorem budowy cerkwi. Jest ona trzecią co do wielkości prawosławną świątynią w Rosji. Cerkiew została poświęcona przed tygodniem. Patriarcha Cyryl będzie jej bezpośrednim zwierzchnikiem.

Oficjalne otwarcie świątyni i odwiedziny Putina miały miejsce w 79. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRR (22 czerwca 1941). Wspomniana data jest uznawana przez Rosjan za początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego ma być przejawem kontynuacji tradycji wojskowych świątyń w Rosji. Jej budowa była związana z 75 rocznicą zakończenia II wojny światowej, która przypada w tym roku. Jej otwarcie miało nastąpić w maju (wtedy Rosja obchodzi zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami), jednak uroczystość została przełożona z powodu pandemii koronawirusa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Cerkiew będzie trzecią pod względem wielkości prawosławną świątynią w Rosji. Jej wystrój będzie nawiązywał do wydarzeń II wojny światowej. Wysokość gmachu – 75 metrów – nawiązuje do obchodzonej rocznicy. Średnica okręgu, na którym opiera się kopuła cerkwi, wynosi dokładnie 19,45 m. Stopnie świątyni zostały wykonane z przetopionego niemieckiego uzbrojenia, które zostało zdobyte podczas II wojny światowej.

Jak pisaliśmy, w cerkwi miał znajdować się także wizerunek prezydenta Władimira Putina. Na mozaice miał również pojawić się wizerunek Józefa Stalina. Na skutek mocnej krytyki obydwa elementy zostały usunięte.

tass.com / pap / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz