Rosyjski wiceminister obrony zapowiedział, że seryjne dostawy hipersonicznych rakietowych pocisków manewrujących Cyrkon rozpoczną się w 2022 roku.

W wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Krasnaja Zwiezda”, oficjalnego organu Ministerstwa Obrony Rosji, wiceszef tego resortu, Aleksiej Kriworuczko powiedział, że w 2022 roku rozpoczną się seryjne dostawy hipersonicznych rakietowych pocisków manewrujących Cyrkon.

„Próby systemu rakietowego z pociskiem hipersonicznym Cyrkon przebiegają pomyślnie. W 2020 roku przeprowadzono serię udanych wystrzeleń Cyrkona przez fregatę Admirał Gorszkow. Ich seryjne dostawy rozpoczną się w 2022 roku” – powiedział rosyjski wiceminister.

Wcześniej rosyjski ekspert wojskowy Aleksandr Michajłow mówił, że dostawy nowych pocisków Cyrkon do Marynarki Wojennej Rosji prawdopodobnie mogą zacząć się w 2021 roku. Zaznaczył, że obecnie broń ta ma zdolności wystarczające do przełamania amerykańskich systemów obrony powietrznej. Chodzi tu przede wszystkim o prędkość, według niego sięgającą Mach 10. Michaiłow uważa też, że w przyszłości system Cyrkon może zostać zastosowany także w wariancie lądowym, jako broń przeciwokrętowa.

Kriworuczko powiedział też, że rosyjskie wojsko w dalszym ciągu otrzymuje przeciwokrętowe pociski manewrujące Oniks oraz przenoszone przez okręty rakiety manewrujące rakiety manewrujące Kalibr.

W listopadzie 2019 roku rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko mówił, że są plany dotyczące rozmieszczenie pocisków Cyrkon na modernizowanej fregacie Marszałek Szaposznikow, a także na wielozadaniowym okręcie podwodnym projektu 949A Irkuck. Miesiąc później szef Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, Aleksiej Rachmanow powiedział, że możliwe będzie umieszczanie rakiet systemu Cyrkon na wszystkich rosyjskich okrętach wojennych nowych projektów.

W ostatnich miesiącach informowaliśmy o kolejnych testach systemu Cyrkon, prowadzonych przez nowoczesną fregatę rakietową Projektu 22350 „Admirał Gorszkow”. 11 grudnia br. Rosja rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował pociskiem Cyrkon cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim. Według informacji resortu, pocisk lecących z prędkością przekraczającą Mach 8 trafił w cel przybrzeżny z odległości ponad 350 km. Fregata ta po raz pierwszy wystrzeliła pocisk hipersoniczny Cyrkon podczas ćwiczeń bojowych na początku października, z Morza Białego. Trafił on w cel morski na Morzu Barentsa, z odległości 450 km, lecąc z prędkością ośmiokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku wznosząc się podczas lotu na wysokość 28 km. Kolejna próba miała miejsce ponad miesiąc później, w listopadzie br. Wówczas ponownie zaatakowano z Morza Białego cel na Morzu Barentsa, także z odległości 450 km. Według Rosjan, wszystkie dotychczasowe próby zakończyły się powodzeniem. Dodajmy, że już w lutym br. strona rosyjska informowała o testowym odpaleniu pocisku hipersonicznego Cyrkon z okrętu wojennego. W tym przypadku również była to fregata Admirał Gorszkow.

Do wystrzeliwania pocisków Cyrkon Rosja wykorzystuje uniwersalne wyrzutnie okrętowe typu 3S-14, te same, z których odpalane są rakiety manewrujące Kalibr. Są one używane przede wszystkim na fregatach rakietowych Projektu 22350 i na korwetach Projektu 20380.

W lutym ub. roku w swoim orędziu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że prace nad pociskiem hipersonicznym Cyrkon postępuje zgodnie z planem. Mówił, że rakieta ta potrafi rozwinąć prędkość Mach 9, a jej zasięg może przekraczać 1000 km. Putin dodał, że Cyrkon może atakować zarówno cele morskie, jak i lądowe. Wówczas mówił też, że są plany umieszczania tej broni na produkowanych seryjnie okrętach nawodnych i podwodnych, w tym na jednostkach dostosowanych do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr.

Wcześniej informowaliśmy, że w przyszłości okręty podwodne Projektu 885 i 885M mają zostać wyposażone w pociski hipersoniczne Cyrkon. Obecnie Siewmasz buduje pięć takich okrętów.

Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że system Cyrkon stanie się jednym z narzędzi „powstrzymywania”, które Rosja może wykorzystać, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie. Mogłyby zostać rozmieszczone np. na okrętach podwodnych w zachodniej części Atlantyku i wschodniej części Oceanu Spokojnego. Według opinii części komentatorów, pocisk będzie praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply