Fregata Floty Północnej z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk Cyrkon wystrzeliwując go z Morza Białego przeciwko celowi na Morzu Barentsa, poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, ministerstwo obrony Rosji poinformowało o przeprowadzeniu testów naddźwiękowego pocisku Cyrkon między Morzem Białym i Morzem Barentsa.

„Kierownicza fregata Projektu 22350 Admirał Floty Związku Radzieckiego Gorszkow przeprowadziła kolejny testowy start naddźwiękowego pocisku manewrującego Cyrkon z Morza Białego przeciwko złożonej pozycji docelowej na Morzu Barentsa” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Rosja szykuje kolejne testy pocisku hipersonicznego Cyrkon, m.in. z wykorzystaniem celów imitujących lotniskowce

Test rakietowy został przeprowadzony „w ramach prób nowej broni” – podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Pocisk uderzył w cel w odległości 450 km, rozwijając prędkość ponad 8 machów, poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. „Według danych nagranych, hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Cyrkon z powodzeniem uderzył w cel morski w odległości 450 km” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Fregata Admirał Gorszkow po raz pierwszy wystrzelił pocisk hipersoniczny Cyrkon na początku października. Pocisk wystrzelony z Morza Białego uderzył w cel morski na Morzu Barentsa, lecąc z prędkością ośmiokrotnie wyższą niż prędkość dźwięku.

 

Zobacz też: Rosjanie przeprowadzili udany test pocisku hipersonicznego Cyrkon [+VIDEO]

Jak informowaliśmy wcześniej, na poligonie Sary Szagan w Kazachstanie siły powietrzne i przeciwrakietowe Sił Powietrzno-Kosmicznych z przeprowadziły udany testowy start zmodernizowanego pocisku rosyjskiego systemu antybalistycznego.

Podczas wydarzenia generał Andrei Demin, dowódca 1.Armii Specjalnej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Sił Powietrznych i Kosmicznych, powiedział, że “nowy system obrony przeciwrakietowej po serii testów wiarygodnie potwierdził jego nieodłączne cechy, a załogi bojowe z powodzeniem wykonały zadanie, trafiając w fałszywy cel z określoną dokładnością”.

System rakiet antybalistycznych jest na wyposażeniu rosyjskich sił powietrznych. Ma chronić Moskwę przed atakami z powietrza i kosmosu.

Poprzedni testowy start nowego pocisku antybalistycznego odbył się pod koniec października na tym samym poligonie.

Zobacz też: Nowa rakieta „Błyskawka” dla ukraińskich sił powietrznych

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply