Rosja poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim dzień po tym, jak państwa członkowskie NATO rozpoczęły swoje coroczne manewry.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Rosja poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim dzień po tym, jak państwa członkowskie NATO rozpoczęły swoje coroczne manewry.

Po stronie NATO w ćwiczeniach bierze udział 6000 personelu, 50 okrętów i ponad 45 samolotów, Finlandia uczestniczy po raz pierwszy jako członek sojuszu. Rosyjskie wojsko poinformowało, że w ćwiczeniach, które mają potrwać do 15 czerwca, weźmie udział do 40 okrętów i łodzi, 25 samolotów i około 3500 personelu.

Moskwa rozpoczęła również w poniedziałek ćwiczenia na Morzu Japońskim i dalekowschodnim Morzu Ochockim, w których weźmie udział ponad 60 okrętów wojennych i jednostek pomocniczych z Floty Pacyfiku.

3 czerwca zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum generał broni Luis Lanchares przemawiał do uczestników konferencji poprzedzającej BALTOPS 23, które odbywają się w Tallinie w Estonii.

Coroczne, kierowane przez Stany Zjednoczone ćwiczenia BALTOPS to najważniejsze coroczne, międzynarodowe wspólne ćwiczenia morskie na Morzu Bałtyckim i jedno z największych ćwiczeń w północnej Europie. W manewrach weźmie udział ponad 50 okrętów, 45 samolotów i 6000 personelu z 19 krajów NATO i kraju partnerskiego Szwecji.

Zwracając się do przedstawicieli dowództw morskich NATO i krajów partnerskich oraz dowódców uczestniczących okrętów wojennych, generał Lanchares najpierw podziękował estońskim siłom zbrojnym za zorganizowanie konferencji, a następnie podkreślił znaczenie BALTOPS dla obrony Sojuszu w regionie:

„BALTOPS szkoli i testuje zdolność naszej marynarki wojennej do kontrolowania morza. Ta kontrola morska z kolei daje naszym siłom lądowym i powietrznym swobodę wyboru, kiedy i gdzie przeprowadzą decydującą akcję wojskową”.

Zobacz też: Rosja: amerykańskie bombowce B-1B zbliżały się do granicy, w powietrze wysłano Su-27

Kresy.pl/Reuters/jfcbs.nato.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply