Dodajmy, że w lutym 2022 roku rząd Łotwy, w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, przekazał na Ukrainę partię systemów przeciwlotniczych Stinger.
W kwietniu rząd Łotwy ogłosił, że przekaże Ukrainie wszystkie swoje Stingery.
Lubelska policja zatrzymała 3 Ukraińców w wieku od 18 do 23-lat do sprawy pobicia 42-latka. Policjanci ustalili, że mężczyźni zaatakowali bez powodu mieszkańca gminy Chodel i bili go po całym ciele. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty i zastosowano wobec nich dozór Policji.
Policja z Opola Lubelskiego poinformowała o sprawie we wtorek. "W dniu 10 września około godziny 22:00 dyżurny opolskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że 42-latek z gminy Chodel został pobity przez kilku mężczyzn. Policjanci ustalili, że pokrzywdzony został bez powodu zaatakowany przez grupę mężczyzn, którzy wysiedli z samochodu. Mężczyźni zaczęli bić pokrzywdzonego po całym ciele po czym odjechali" - podano.
Jak czytamy, w trakcie prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że sprawcami pobicia mogą być trzej młodzi obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 23-lat. Mężczyźni zostali zatrzymani.
Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach w dostawczym busie, kontrolowanym w rejonie granicy z Niemcami, odkryli 29 cudzoziemców. Byli zamknięci w części ładunkowej auta, które jego kierowca porzucił. (more…)
Berlin blokuje dostawy rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus dla Ukrainy, żeby uniknąć wysłania na Ukrainę niemieckiej obsługi technicznej – pisze „WSJ”.
Według źródeł „Wall Street Journal”, Niemcy wstrzymują wysłanie Ukrainie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, ponieważ rząd w Berlinie obawia się, że wymagałoby to oddelegowania na Ukrainę techników naziemnych, którzy pomagaliby Ukraińcom w obsłudze tej zaawansowanej broni. Część niemieckich urzędników obawia się, że przez to Niemcy mogą zostać głębiej wciągnięte w wojnę rosyjsko-ukraińską, a zarazem bliżej to potencjalnej, bezpośredniej konfrontacji z Rosją.
W związku z „dziurą” w przyszłorocznym budżecie federalnym, opiewającą na 20 mld euro, rząd Niemiec zamierza znacznie obciąć środki na przyjmowanie i integrację uchodźców, w tym z Ukrainy.
We wtorek niemieckie ministerstwo finansów ogłosiło, że planuje w przyszłym roku zmniejszyć o połowę pomoc federalną dla krajów związkowych na pokrycie kosztów przyjmowania i integracji uchodźców. Ma to być częścią polityki „zaciskania pasa”, w związku z rosnącą inflacją i spowolnieniem gospodarczym. Poinformowała o tym agencja Reuters.
Według IAR, Polska poparła decyzję rady UE o przedłużeniu o rok, do marca 2025 roku ochrony dla uchodźców z Ukrainy, ale uważała, że najpierw KE powinna zagwarantować rezerwę budżetową dla krajów, które Ukraińców, uciekających przed wojną.
W czwartek ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku.
Po fali krytyki w związku z uhonorowaniem w parlamencie Kanady byłego członka kolaboracyjnej, ukraińskiej dywizji Waffen-SS Galizien, którego oklaskiwali prezydent Zełenski i premier Trudeau, spiker kanadyjskiej Izby Gmin w końcu zrezygnował ze stanowiska.
Spiker kanadyjskiej Izby Gmin Anthony Rota we wtorek podał się do dymisji w związku ze skandalem, do jakiego doszło w miniony piątek w parlamencie Kanady, podczas wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Razem z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau oklaskiwali uhonorowanego przez parlament Jarosława Hunkę, weterana ukraińskiej, ochotniczej kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien, który po wojnie wyemigrował do Kanady. Został nazwany “ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny światowej.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!