Łotwa przekaże Ukrainie pomoc wojskową, która obejmie Stingery, helikoptery, broń strzelecką i drony – poinformowało w środę łotewskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało w środę ministerstwo obrony Łotwy, kraj przekaże Ukrainie pomoc wojskową, która obejmie Stingery, helikoptery, broń strzelecką i drony.

“W najbliższym czasie wyślemy na Ukrainę nowe partie wsparcia wojskowego – Stinger MANPADS, śmigłowce, karabiny maszynowe z amunicją i drony. W tym roku Łotwa będzie kontynuować szkolenie żołnierzy różnych szczebli Sił Zbrojnych Ukrainy. W planach są zwiększyć intensywność szkoleń i wyszkolić co najmniej dwa razy więcej Ukraińców niż w 2022 roku” – powiedziała minister obrony Łotwy Inara Murniece.

Udzielenie pomocy Ukrainie zapowiedziała po wizycie w Kijowie i spotkaniu z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem oraz przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem.

Wcześniej o sprawie poinformowała też minister obrony Ināra Mūrniece. Powiedziała też, lista pomocy wojskowej jest już gotowa, zaś Łotwa rozważa wszelkie możliwości, żeby przekazać Ukrainie to, czego potrzebują jej żołnierze.

„Front ukraiński to faktycznie nasza linia obrony, dlatego zastanawiamy się teraz, jak włączyć się w wielką pomoc dla Ukrainy i jak ją wspierać, jak odpowiedzieć na apele prezydenta Wołodymyra Zełenskiego” – powiedziała Mūrniece. Jej zdaniem, biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej Łotwa przekazała Ukraińcom systemy przeciwlotnicze Stinger, jest możliwe, że to właśnie taka broń znów zostanie wysłana na Ukrainę.

„Spotykam się z ukraińskimi kolegami, oni są bardzo wdzięczni Łotwie za te Stingery, który weszły do walki. To była bardzo dobra decyzja ministerstwa obrony, a także byłego ministra” – powiedziała aktualna szefowa łotewskiego resortu obrony. Dodała, że taki kierunek działania będzie kontynuowany.

„Będziemy iść dalej ze Stingerami, będziemy kontynuować jeszcze intensywniejsze szkolenia dla ukraińskich wojskowych na Łotwie” – zaznaczyła. Podkreśliła zarazem, że Ukraińcy wysoko oceniają drony, które dostali od Łotyszy. Nie wykluczyła, że w tym względzie będą również kolejne dostawy.

Dodajmy, że w lutym 2022 roku rząd Łotwy, w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, przekazał na Ukrainę partię systemów przeciwlotniczych Stinger.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply