Rosja przeprowadziła test hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon. Uderzono w cel naziemny u wybrzeży Morza Barentsa z odległości ponad 350 km – agencja “Interfax” poinformowała w poniedziałek, powołując się na rosyjski resort obrony.

Pocisk wystrzelono z fregaty Admirał Gorszkow, która znajdowała się na Morzu Białym. Pocisk trafił w cel naziemny położony u wybrzeży Morza Barentsa – podaje agencja “Interfax”.

“Pocisk Cyrkon trafił bezpośrednio w cel z odległości ponad 350 km. Testy potwierdziły właściwości taktyczno-techniczne pocisku. Prędkość pocisku wyniosła około 7 machów” – poinformował rosyjski resort obrony.

W marcu agencja “Tass” podała, powołując się na swoje „wysoko postawione źródło” w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, że testy rakiet hipersonicznych systemu Cyrkon na okrętach podwodnych odbędą się nie wcześniej, niż w czerwcu tego roku.

Przypomnijmy, że w styczniu br. resort obrony Rosji oświadczył, że próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni. Potrzebne są jeszcze próby odpalania „hipersoników” z okrętów podwodnych. Nie sprecyzowano jednak wówczas, kiedy miałyby one ruszyć.

Czytaj także: Rosja zamówi więcej broni hipersonicznej i precyzyjnej dalekiego zasięgu

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Strona rosyjska twierdzi, że założenia dotyczące systemu Cyrkon zakładają możliwość atakowania takimi pociskami rakietowymi celów naziemnych i nawodnych z odległości ponad 1000 km, a nawet 1,5 tys. km.

Przeczytaj także: Ujawniono, ile kosztuje Rosję jej najnowsze uzbrojenie, m.in. broń hipersoniczna

Czytaj również: Rosja: nowe fregaty rakietowe mają przenosić pociski hipersoniczne Cyrkon

interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply