We wtorek rano mieszkańcy okolicznych wsi zablokowali drogę prowadzącą przez Kunin w kierunku uroczyska Hurby na Wołyniu, gdzie dzisiaj miały odbyć się uroczystości ku czci UPA. Protestujący domagali się remontowania dziurawych dróg. – podaje portal Rivne News powołując się na informację zamieszczoną na Facebooku przez jedną z osób jadących na uroczystości upamiętniające UPA.

Informację o zablokowaniu drogi zamieścił w mediach społecznościowych Mykoła Mokryk ze Zdołbunowa. “Ci, którzy chcą dostać się do Hurb, niech jadą przez Mizocz, ponieważ droga przez Kunińską górę jest zablokowana przez niezadowolonych mieszkańców sąsiednich wsi (…)” – napisał Mokryk na Facebooku.

Na zamieszczonych przez Mokryka zdjęciach i nagraniu widać drogę, po której nieustannie chodzi około 20 ludzi, blokując ruch samochodowy. Znak drogowy wskazuje, że w tym miejscu znajduje się przejście dla pieszych. W pobliżu miejsca protestu stoi policyjny radiowóz; funkcjonariusze zachowują się biernie.

Na zdjęciach widać dobrą, jak na ukraińskie warunki, drogę, lecz z postu Mokryka i komentarzy pod nim wynika, że protestujący domagają się remontu innych dróg, które są w gorszym stanie. Prawdopodobnie dlatego chcieli zmusić jadących na uroczystości UPA do objazdu, by zapoznali się ze stanem okolicznych dróg.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński minister infrastruktury pochwalił się remontem „drogi do Bandery”

Rivne News nie podało, jakie uroczystości ku czci UPA miały dzisiaj odbyć się w Hurbach, lecz niewątpliwie mają one związek z rocznicą tzw. “największej bitwy UPA”, która odbyła się pod Hurbami w dniach 21-25. kwietnia 1944 roku. Wówczas to siły NKWD i Armii Czerwonej liczące ponad 30 tys. żołnierzy otoczyły w lasach hurbskich około 5-tysięczne zgrupowanie UPA. Po czterech dniach walk siłom UPA udało się przebić z okrążenia. Ku czci tego wydarzenia w Hurbach wzniesiono okazały panteon i muzeum UPA. Jak pisaliśmy, w pobliżu miejsca, gdzie w Hurbach obecnie czci się UPA, znajduje się zbiorowa mogiła 250 Polaków zamordowanych przez UPA w 1943 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie drogi jednymi z najgorszych na świecie

Kresy.pl / Rivne News / Facebook

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply