Uroczystości odbyły się w panteonie, który znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie UPA zamordowała 250 Polaków.

We wtorek 18. kwietnia br.  Ukraińcy uczcili 73. rocznicę boju Ukraińskiej Powstańczej Armii pod Hurbami na Wołyniu.

Uroczystości odbyły się na uroczysku Hurby, w pobliżu muzeum poświęconego bitwie stoczonej w dniach 21-25. kwietnia 1944 roku. Wówczas to siły NKWD i Armii Czerwonej liczące ponad 30 tys. żołnierzy otoczyły w lasach hurbskich około 5-tysięczne zgrupowanie UPA. Po czterech dniach walk siłom UPA udało się przebić z okrążenia.

W ramach uroczystości w panteonie poległych członków UPA odprawiono nabożeństwo a po nim odbyło się złożenie wieńców. W uroczystościach brało kilkaset osób, które przyjechały z całej Ukrainy.

W tym roku pracownicy muzeum z udziałem członków związanej z neonazistowskim pułkiem „Azow” partii Nacjonalny Korpus przygotowali tablice informujące o przebiegu bitwy, które zostały postawione w pobliżu panteonu.

Niespełna rok przed bitwą z NKWD UPA zamordowała w Hurbach 250 Polaków.  Ich zbiorowa mogiła znajduje się w pobliżu panteonu i muzeum.

Dwa dni temu informowaliśmy, że drugiego dnia świąt wielkanocnych UPA uczcił w Hurbach były prezydent Gruzji, obecnie ukraiński polityk Micheil Saakaszwili.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Azov.press

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  W Hurbach owszem, była rzeź bezbronnych Polaków dokonana przez bohaterskich banderowców, ale bitwy z armią czerwoną i NKWD nie było, jest to bujda dopisana do zbrodni na Polakach, żeby mieć pretekst do obchodzenia rzekomej bitwy.

  UPA nie miała żadnych szans z armią czerwoną, czego najlepszym dowodem jest likwidacja w jednej bitwie całej ss-galizien. Banderowcy nadawali się do zdradzieckich napadów na bezbronnych cywilów lub ostrzeliwania z daleka z gór przejeżdżających samochodów, ale nigdy do otwartej bitwy, szczególnie z tak doświadczonym wojskiem, jak armia czerwona.

  • franciszekk
   franciszekk :

   NEO-banderowcy są tak opętani schizofrenią wyczynów zwyrodniałych ludzkich bandziorów (bez jakichkolwiek moralnych hamulców), że gotowi są do wszelkich nielogicznych oceń np.: zwycięstwa 5 tys. oddziału bandziorów na 30 tys. sowiecką armią albo też porównania dokonanego zwyrodniałego okrutnego ludobójstwa na Polakach do przesiedlenia Ukraińców zwanego Akcią Wisła przerywającego bandyckie mordy cywilnej polskiej ludności!