Nysa zerwie umowę partnerską z Tarnopolem

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz złożył deklarację, że na najbliżej sesji Rady Miasta zostanie podjęta uchwała o zerwaniu umowy partnerskiej z Tarnopolem – poinformował w środę portal Nowiny Nyskie.

Jak poinformował w środę portal Nowiny Nyskie, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz złożył deklarację, że na najbliżej sesji Rady Miasta zostanie podjęta uchwała o zerwaniu umowy partnerskiej z Tarnopolem.

Według informacji lokalnego portalu, deklarację miał złożyć na komisji oświaty i spraw społecznych Rady Miasta. Komisja w całości poparła burmistrza.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, Burmistrz Nysy i Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie wezwali w piątek 12 marca władze Tarnopola (miasta partnerskiego Nysy) do zmiany nazwy stadionu imienia Szuchewycza. „W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca”.

„Z przykrością informujemy, że w dniu 5 marca br. deputowani miasta Tarnopola – naszego miasta partnerskiego – zdecydowali o nazwaniu lokalnego stadionu miejskiego imieniem Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za bestialskie ludobójstwo polskich mieszkańców ówczesnych województw wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego Rzeczypospolitej w latach 1943 – 1944” – czytamy w oświadczeniu.

Miasto wyraża stanowczy sprzeciw wobec tej decyzji.

„Szanujemy prawo każdego do własnego rozumienia historii, ale tę decyzję odbieramy jako brak szacunku dla polskich ofiar i arogancję wobec nas – Polaków. Ze względu na dorobek pojednania ostatnich dekad oraz wielkość szkód jakie ta jedna decyzja za sobą niesie – szkód rangi międzynarodowej – oczekujemy ze strony władz Tarnopola natychmiastowej zmiany tej decyzji. W innym przypadku nie będzie możliwa dalsza współpraca, gdyż każda inicjatywa gloryfikująca zbrodniarzy wojennych rani uczucia rodzin ofiar i wszystkich Polaków” – głosi oświadczenie.

Jak informowaliśmy, wcześniej stosunki z władzami Tarnopola na Ukrainie zawiesił Zamość.

Przypomnijmy, że Rada Miejska Tarnopola na piątkowym posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

„Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział mer Tarnopola Serhij Nadał.

Zobacz także: Ukraińska minister: Dziś potrzeba nam takich ludzi jak Szuchewycz

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej. Historycy spierają się o zakres jego odpowiedzialności za ludobójstwo na Wołyniu, ponieważ pełnię władzy w UPA uzyskał już po kulminacji zbrodni wołyńskiej. Wiadomo, że Szuchewycz co najmniej zaakceptował mordy na wołyńskich Polakach. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall, a w 1942 roku w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi. Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Zobacz także: Lwów: pomnik Bandery oblano czerwoną farbą [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl/Nowiny Nyskie

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Pożyjemy – zobaczymy, czy pan burmistrz i radni będą konsekwentni czy też jednak przeważy poprawność polityczna. Wszak żyjemy w kraju gdzie przygarnia się wydalonych nazistów (Semeniaka) oraz załatwia im natychmiast stypendia polskich instytucji, to i naciski na Radę Nysy mogą być nie byle jakie.