Ukraińscy szowiniści zaatakowali opozycyjnego dziennikarza [+VIDEO]

Ukraińscy radykalni nacjonaliści zaatakowali na dworcu kolejowym w Stanisławowie (Iwanowfankiwsku) opozycyjnego dziennikarza Rusłana Kocabę.

Ukraiński dziennikarz ze Stanisławowa Rusłan Kocaba stał się znany po tym, jak publicznie wystąpił w 2015 roku przeciwko mobilizacji do ukraińskich sił zbrojnych w związku z konfliktem w Donbasie, którzy uważał za wojnę domową. Ukraińskie władze oskarżyły go o zdradę i szpiegostwo; w maju 2016 roku sąd skazał go na 3,5 roku więzienia. W lipcu 2016 roku sąd apelacyjny uniewinnił go i Kocaba wyszedł na wolność. Nazwisko Kocaby pojawiało się raportach Departamentu Stanu USA nt. przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, jako więźnia politycznego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

0 PLN    (0%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal Zaxid.net Kocaba został w nocy z czwartku na piątek zaatakowany na dworcu kolejowym w Stanisławowie (Iwanowfankiwsku). Zaraz po tym, jak wysiadł z pociągu, został obrzucony jajkami i oblany płynem do dezynfekcji (tzw. zielonką) przez aktywistów skrajnie nacjonalistycznych organizacji WO „Tryzub” im. Stepana Bandery, Karpacka Sicz, DUK „Prawego Sektora” i „Frajkor”.

Na nagraniu incydentu zamieszczonym na facebookowym profilu widać, że zaatakowany Kocaba próbował wzywać policję a jego napastnicy wznosili banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

Później Kocaba poinformował na Facebooku, że jest w szpitalu. Nawiązując do koloru środka, którym go oblano, a także do nazwiska prezydenta Zełenskiego żartował, że jest „chodzącą reklamą zielonej władzy”.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Ukrainy wystąpił na imprezie u boku neonazistów [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz