Ukraińscy szowiniści zaatakowali opozycyjnego dziennikarza [+VIDEO]

Ukraińscy radykalni nacjonaliści zaatakowali na dworcu kolejowym w Stanisławowie (Iwanowfankiwsku) opozycyjnego dziennikarza Rusłana Kocabę.

Ukraiński dziennikarz ze Stanisławowa Rusłan Kocaba stał się znany po tym, jak publicznie wystąpił w 2015 roku przeciwko mobilizacji do ukraińskich sił zbrojnych w związku z konfliktem w Donbasie, którzy uważał za wojnę domową. Ukraińskie władze oskarżyły go o zdradę i szpiegostwo; w maju 2016 roku sąd skazał go na 3,5 roku więzienia. W lipcu 2016 roku sąd apelacyjny uniewinnił go i Kocaba wyszedł na wolność. Nazwisko Kocaby pojawiało się raportach Departamentu Stanu USA nt. przestrzegania praw człowieka na Ukrainie, jako więźnia politycznego.

Jak podaje portal Zaxid.net Kocaba został w nocy z czwartku na piątek zaatakowany na dworcu kolejowym w Stanisławowie (Iwanowfankiwsku). Zaraz po tym, jak wysiadł z pociągu, został obrzucony jajkami i oblany płynem do dezynfekcji (tzw. zielonką) przez aktywistów skrajnie nacjonalistycznych organizacji WO „Tryzub” im. Stepana Bandery, Karpacka Sicz, DUK „Prawego Sektora” i „Frajkor”.

Na nagraniu incydentu zamieszczonym na facebookowym profilu widać, że zaatakowany Kocaba próbował wzywać policję a jego napastnicy wznosili banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

Później Kocaba poinformował na Facebooku, że jest w szpitalu. Nawiązując do koloru środka, którym go oblano, a także do nazwiska prezydenta Zełenskiego żartował, że jest „chodzącą reklamą zielonej władzy”.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Ukrainy wystąpił na imprezie u boku neonazistów [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz