Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow powiedział, że stracono część materiału dowodowego w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych w czasie Euromajdanu. Wyraził przy tym nadzieję, że mimo to śledczy zdołają doprowadzić te dochodzenia do końca.

Jak podaje agencja Unian, Razumkow odniósł się do zawirowań dotyczących śledztw ws. Majdanu w niedzielę wieczorem na antenie telewizji „Ukraina”. Szef parlamentu przyznał, że od 2014 roku minęło wiele czasu i „daleko nie wszyscy chcieli rzeczywistego zbadania tych wydarzeń”.

„Rozumiem, że część dowodów zaginęła, a część najwyraźniej została zniszczona” – stwierdził rozmówca „Ukrainy”. Razumkow dodał, iż nie jest pewien, czy wcześniej polityczne podejście do tych spraw było „właściwe”.

Przewodniczący Rady Najwyższej wyraził przekonanie, że zmiana podejścia instytucji państwowych do spraw Majdanu pozwoli na ich rozwikłanie. Wymienił w tym kontekście m.in. Państwowe Biuro Śledcze (DBR), któremu nowe władze przekazały prowadzenie spraw Majdanu.

Przypomnijmy, że w listopadzie DBR wszczęło dochodzenie ws. zaginięcia pewnych materiałów dowodowych dotyczących strzelanin podczas kijowskiego Majdanu na przełomie 2013/2014 roku. Podobne postępowanie rozpoczęła wcześniej prokuratura generalna. Według prokuratora generalnego Rusłana Riaboszapki zginęły dwa tomy akt oraz niektóre dowody, nazwane przez niego „nośnikami informacji”. Mają być one uszkodzone i „nie można ich odtworzyć”. Jak pisaliśmy, prawdopodobnie chodzi o nagrania wideo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, decyzją nowych ukraińskich władz 114 tzw. spraw Majdanu trafiło z Prokuratury Generalnej (GPU) do DBR. Od 1 listopada br. inwentaryzowała je specjalnie utworzona komisja. Według szefa DBR Romana Truby śledztwa zostaną teraz rozdzielone pomiędzy DBR, policję, Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Większością zajmie się Państwowe Biuro Śledcze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że zdaniem dr Iwana Kaczanowskiego z Uniwersytetu w Ottawie, którego publikacje często cytowały Kresy.pl, śledztwo w sprawie zabójstw na Majdanie było przez poprzednie ukraińskie władze sabotowane, ponieważ w masakrę były zamieszane osoby, które w wyniku Majdanu przejęły władzę na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Były szef parlamentu Ukrainy sugeruje: na Majdanie chodziło o to, by na krwi dostać się do władzy [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz