Ukraiński rząd zwolnił ze stanowiska m.in. dotychczasowego szefa służby celnej i jego zastępcę. Wcześniej ukraińscy śledczy poinformowali o licznych nieprawidłowościach wśród celników i o defraudacjach na kwotę ponad 372 mln hrywien.

W środę ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało, że w 2022 roku wykryto w służbie celnej przestępstwa, które spowodowały straty dla budżetu państwa w wysokości prawie 400 mln hrywien.

Funkcjonariusze biura prowadzili w ubiegłym roku 576 postępowań karnych związanych z przestępstwami w sferze celnej, w wyniku czego postawiono zarzuty 156 osobom, a przeciwko 119 osobom skierowano do sądu 110 aktów oskarżenia. Łączność wysokość strat dla budżet państwa określono na ponad 372 mln hrywien (ok. 43,5 mln zł).

W komunikacie Biura zaznaczono, że w wyniku aktywnych prac prowadzonych pod koniec 2022 roku udało się zwiększyć wpływy opłat celnych do budżetu Ukrainy o 1 miliard hrywien.

Poinformowano też o najbardziej spektakularnych sprawach. Między innymi, ujawniono, iż 14 pracowników ukraińskiej służby celnej ułatwiało nielegalny import produktów naftowych firmie powiązanej z byłym deputowanym i kumem prezydenta Rosji, Wiktorem Medwedczukiem. W Odessie zatrzymano naczelnika urzędu celnego, który domagał się łapówek od eksporterów zboża podczas blokady ukraińskich portów. W tamtejszym urzędzie celnym ukrywano też przed odprawą celną towary, m.in. 720 ton mrożonego mięsa z Białorusi, warte ponad 1,5 mld hrywien. Ujawniono też sprawy z obwodów lwowskiego i zakarpackiego, dotyczące łapówek i nielegalnego „zerowego” clenia samochodów.

Również w środę kilku ukraińskich deputowanych, w tym lider klubu proprezydenckiej partii Sługa Narodu Dawid Arachamia, powiadomiło, że niebawem ma zostać podjęta decyzja o zwolnieniu kierownictwa Państwowej Służby Celnej. P.o. szefa ukraińskiej służby celnej ma zostać dotychczasowy wiceszef, Serhij Zwiahincew.

Później deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował za pośrednictwem serwisu społecznościowego, że ukraiński rząd zwolnił ze stanowiska kierującego dotychczas służbą celną Wjaczesława Demczenkę oraz jego dwóch zastępców: Ołeksandra Szczuckiego i Rusłana Czerkaskiego. W innym wpisie sprecyzował, że póki co Czerkaski nie został zwolniony, ale jego sytuacja jest ciężka i został zawieszony.

Według innych źródeł, ze stanowiska zwolniono również pierwszego wiceszefa państwowej agencji zasobów leśnych oraz zastępcę szefa Państwowej Służby Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów.

Ponadto, w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła przeszukania u oligarchy Igora Kołomojskiego, byłem szefa MSW Arsena Awakowa i dewelopera Wadyma Stolara. Z kolei najwyższym urzędnikom ministerstwa obrony uznano za podejrzanych w sprawie skandalu, dotyczącego zakupów żywności dla ukraińskiej armii.

Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział „decyzje kadrowe”. Powiedział, że ci, którzy nie spełniają podstawowych wymagań wobec państwa i społeczeństwa, nie powinni zasiadać na fotelach kierowniczych.

Wspomniane dymisje są kontynuacją procesów, które trwają na Ukrainie od ubiegłego tygodnia. Jak dotąd, zdymisjonowano już pięciu gubernatorów oraz wiceszefa biura prezydenta Ukrainy, Kyryła Tymoszenkę. Tego ostatniego zastąpił dotychczasowy Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Ołeksij Kułeba.

Tydzień temu pisaliśmy, że w związku z doniesieniami o zakupie żywności dla ukraińskiego wojska po mocno zawyżonych cenach wiceminister obrony Ukrainy podał się do dymisji. Została ona przyjęta. Wcześniej stanowiska stracili wspomniany wcześniej Tymoszenko oraz zastępca prokuratora generalnego, Ołeksij Symonenko.

Radiosvoboda.org / Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    To wszystko jest tzw. wierzchołkiem góry lodowej. Na Ukrainie korupcja i złodziejstwo są częścią kultury narodowej a te gwałtowne ruchy komika są PRAWDOPODOBNIE CZĘŚCIOWO popisywaniem się przed Unią Europejską (szczyt UE-Ukraina zupełnym „przypadkiem” odbędzie się w najbliższy piątek) a częściowo wewnętrzną „dintojrą” mającą na celu oderwanie od żłobu tych którzy robili wałki sami nie informując i nie dzieląc się profitami a dopuszczenie do żłobu posłusznych którzy będą bardziej wdzięczni za stanowiska i związane z nimi możliwości.