Według wyników badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) z lutego 2024 r. większość Ukraińców uważa, że ​​język rosyjski powinien zostać wyeliminowany z oficjalnej komunikacji.

„Tylko 3 proc. uważa, że ​​język rosyjski powinien otrzymać status drugiego języka państwowego, a 24 proc. uważa, że ​​język rosyjski może stać się językiem urzędowym w regionach, w których chce tego większość” – raport KMIS zacytowała we wtorek ukraińska agencja informacyjna Interfax. Zgodnie z jej sondażem 66 proc. respodentów opowiedziało się za eliminacją języka rosyjskiego z urzędowego użycia.

Obok 24 proc. popierających status języka urzędowego w niektórych regionach, 15 proc. jest przeciwnych temu, aby język rosyjski stał się językiem urzędowym akurat w ich regionie. Chciałoby 7 proc. respondentów. 1 proc. nie zdecydowało się na określenie swojego stanowiska wobec tak sformułowanego pytania.

“Tak więc w 2024 roku na Ukrainie jest 10 proc. tych, którzy chcieliby widzieć rosyjski albo jako język urzędowy na swoim obszarze, albo w ogóle jako drugi język państwowy. Jednocześnie 81 proc. chce jego wyeliminowania z języka komunikacji na terytorium na całym terytorium lub sprzeciwiają się jego stosowaniu w swoim regionie” – dokonali zsumowania wyników badacze.

Należy zauważyć, że na południu kraju 69 proc. opowiada się albo za całkowitą eliminacją języka rosyjskiego ze sfery oficjalnej, albo przynajmniej jest przeciwne uznaniu języka rosyjskiego za język urzędowy w ich regionie. Natomiast 18 proc. chce, aby rosyjski był językiem urzędowym w ich regionie lub wręcz językiem państwowym.

Na wschodzie Ukraina za całkowitym usunięciem rosyjskiego ze sfery oficjalnej lub przynajmniej przeciw uznaniu go za język urzędowy w ich regionie opowiedziało się 52 proc. respondentnów. Natomiast 34 proc. chciało, aby rosyjski był językiem urzędowym w ich regionie lub wręcz językiem państwowym.

Sondaż przeprowadzono został w dniach 17-23 lutego w ramach ogólnoukraińskiego sondażu opinii publicznej „Omnibus”. Stosowano metodę wywiadów telefonicznych z wykorzystaniem komputera (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo – CATI) na podstawie losowej próby numerów telefonów komórkowych.

Z dokumentu projektu porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą z kwietnia 2022 r., jaki w 1 marca br. ujawnił dziennik “Wall Street Journal”, zawarty był punkt o uczynieniu języka rosyjskiego drugim językiem urzędowym Ukrainy.

interfax.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply