Andrzej Duda wyraźnie prowadzi, ale nie ma szans, by wygrać wybory prezydenckie w pierwszej turze – pisze portal Onet.pl, publikując wyniki najnowszego sondażu IBRiS.

Według opublikowanych we wtorek wyników sondażu pracowni IBRiS dla portalu Onet.pl, gdyby wybory prezydenckie miałyby odbywać się obecnie, to I turę wygrałby urzędujący prezydent Andrzej Duda, na które chce głosować 41,2 proc. ankietowanych. Na jego główną rywalkę, wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską z Koalicji Obywatelskiej zamierza głosować 23,1 proc. respondentów. Trzecie miejsce, z poparciem 11,4 proc., zajął lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pozostali kandydaci uzyskali wyraźnie słabsze wyniki. Na autora książek i byłego prezentera TVN Szymona Hołownię zagłosowałoby 7,6 proc. badanych. Wyprzedza on europosła Roberta Biedronia, kandydata Lewicy (6,1 proc.). Poseł Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, może liczyć na poparcie 4,8 proc. respondentów. 5,9 proc. nie wie, na kogo zagłosuje.

 

Powyższe wyniki sugerują, że konieczna byłaby II tura wyborów, do której przeszliby Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Udział w wyborach zadeklarowało 61,5 proc. ankietowanych, natomiast 38,2 proc. oświadczyło, że nie zamierza głosować. Jedynie 0,3 proc. nie podjęło w tej sprawie decyzji.

W ramach sondażu IBRiS pytało też ankietowanych o to, jakie wydarzenie w Polsce w ostatnich dwóch tygodniach było najważniejsze. Blisko połowa badanych (48,5 proc.) odpowiedziała, że epidemia koronawirusa. Na decyzję o przekazaniu TVP 2 mld złotych, która zajęła w zestawieniu drugie miejsce, wskazało zaledwie 5,1 proc. respondentów. Na trzecim znalazła się konwencja wyborcza Andrzeja Dudy (4 proc.), a samą kampanię wyborczą wybrało tylko 3,3 proc. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. 100 dni drugiego rządu Mateusza Morawieckiego (1,7 proc.) czy podpisanie ustawy o 13. emeryturze (1,7 proc.). 10,4 proc. ankietowanych wskazało na „inne wydarzenia”, a 20,4 proc. nie potrafiło wskazać żadnego.

Badanie wykonano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 2 marca br., czyli już po weekendowych konwencjach Kidawy-Błońskiej i Kosiniaka-Kamysza.

W ostatnich tygodniach kolejne sondaże wskazują, że szanse prezydenta Dudy na reelekcję już w pierwszej turze wyborów maleją i obecnie taka możliwość wydaje się bardzo mało prawdopodobna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, według sondażu United Survey przeprowadzonego 22 lutego dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Duda mógłby liczyć w I turze na poparcie 41,9 proc. wyborców, ale teoretycznie może przegrać druga turę wyborów prezydenckich – ale nie z Małgorzatą Kidawą Błońską, lecz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Z kolei późniejszy sondaż Pollster dla „Super Expressu”, Andrzej Duda w I turze otrzymałby 42,4 proc. głosów, natomiast w II turze najwięcej kłopotów sprawiliby mu Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ostatni sondaż Estymatora na zlecenie portalu dorzeczy.pl daje Dudzie wynik 44,8 proc. w I turze, o ponad 20 pkt. proc. od Kidawy-Błońskiej. Tu trzecie miejsce zajął Kosiniak, z wynikiem nieci ponad 10 proc.

onet.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply