Nowy sondaż Social Changes pokazuje spadek poparcia dla głównych partii polskiej sceny politycznej. Wynika z niego, że obecnie nowe ugrupowanie Szymona Hołowni może liczyć na lepszy wynik, niż KO.

Według nowego sondażu pracowni Social Changes dla portalu wpolityce.pl, obecnie na Prawo i Sprawiedliwość chciałoby głosować 31 proc. respondentów, czyli o 2 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Spadek notowań, o 3 pkt. proc., wystąpił również w przypadku Koalicji Obywatelskiej, które obecnie może liczyć na 26 proc. poparcia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Trzecie miejsce zajmuje Lewica, z poparciem 12 proc. respondentów. Partia ta uzyskała wynik analogiczny jak w poprzednim badaniu. Za nią znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość. Chęć zagłosowania na tę partię wyraziło 10 proc. badanych, czyli o 1 pkt. proc. mniej niż poprzednio. Do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, mające poparcie 5 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Poniżej progu wyborczego znalazło się Kukiz’15 (4 proc., bez zmian). 12 proc. respondentów wskazało, że popiera inne ugrupowanie.

W drugim wariancie badania uwzględniono start w wyborach ruchu Szymona Hołowni, Polska 2050. W takim przypadku PiS zachowuje prowadzenie, ale z mniejszym poparciem, na poziomie 29 proc. Drugie miejsce, z niedużą stratą, zajmuje z kolei Polska 2050 (24 proc.), wyprzedzając KO (21 proc.). W tym wariancie na Lewicę chciałoby zagłosować 9 proc. ankietowanych, a na Konfederację – 8 proc. PSL i Kukiz’15 nie przekroczyły progu wyborczego.

Przypomnijmy, że według niedawnego badania Estymator dla „Do Rzeczy”, PiS może liczyć na 39,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – na 22,1 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni – na 12,9 proc.

W ostatnim czasie do ugrupowania Hołowni przeszli znani politycy Platformy Obywatelskiej, znani z liberalno-lewicowych poglądów: posłanka Joanna Mucha i senator Jacek Bury. Według części mediów, do transferu z PO do Polski 2050 rzekomo szykują się kolejni politycy. Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że w ruchu Hołowni coraz wyraźniej obecni są ludzie w jakimś stopniu kojarzeni lub powiązani z byłym premierem Donaldem Tuskiem.

Wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz