Skrajnie nacjonalistyczna UNA-UNSO wezwała do głosowania na Poroszenkę

Władze (prowid) skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej partii Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Samoobrona Ludowa (UNA-UNSO) podjęły decyzję o poparciu prezydenta Petra Poroszenki w drugiej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Wezwały także do tego inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne.

W apelu do obywateli Ukrainy, który ukazał się w środę na stronie internetowej UNA-UNSO, władze tej organizacji napisały, że Ukraina stoi obecnie przed groźbą utraty suwerenności. „Bo groźba wyboru Wołodymyra Zełenskiego to nie tylko groźba powrotu wszechwładzy oligarchów. To dostanie się «ruskiego miru» do samego serca Ukraińskiego Państwa – to realna groźba rewanżu Moskwy”. – stwierdził prowid UNA-UNSO. W związku z tym postanowiono wezwać do poparcia Petra Poroszenki.

Nacjonaliści z UNA-UNSO zaznaczyli, że wciąż mają pretensje do Poroszenki dotyczące walki z korupcją, zdrajcami i innymi wrogami Ukrainy. „Ale przy wszystkich swoich wadach jest on Prezydentem, pod którym państwo przetrwało rosyjską inwazję i uczyniło możliwie najwięcej dla rozwoju ukraińskiego języka i kultury, ustanowiono Prawosławny Kościół Ukrainy” – uznały władze organizacji. Zdaniem UNA-UNSO Ukraina potrzebuje prezydenta, który będzie kontynuował kurs w kierunku NATO i UE oddalając tym samym Ukrainę od Rosji.

Władze UNA-UNSO wezwały też członków pozostałych radykalnych ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych – WO „Swoboda”, Prawego Sektora, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, Korpusu Narodowego, OUN-B, OUN-M, C14, Karpackiej Siczy i innych – do „dokonania prawidłowego wyboru”.

Wzywając do głosowania na Poroszenkę UNA-UNSO odwołała się do jego sloganu wyborczego „Armia, język, wiara”, mającego przypominać dokonania Poroszenki – wzmocnienie armii, promowanie języka ukraińskiego kosztem innych języków używanych na Ukrainie oraz pomoc w utworzeniu Prawosławnego Kościoła Ukrainy. „Zwracamy się do naszych żołnierzy na froncie i wszystkich obywateli Ukrainy, dla których armia, język i wiara nie są pustymi słowami. Nie bądźcie łatwowierni! Nie bądźcie obojętni na los państwa! Sława Ukrainie!”. – napisano w apelu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę na Ukrainie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył komik Wołodymyr Zełenski uzyskując nieco ponad 30 proc. głosów. W drugiej turze spotka się on z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką, który dostał prawie 16 proc. głosów. Jak pokazały badania przeprowadzone w niedzielę przy okazji sondaży exit poll, w drugiej turze na Zełenskiego chce zagłosować 2,5 raza więcej wyborców niż na Poroszenkę.

CZYTAJ TAKŻE:
Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców
Poroszenko podpisał ustawę przyznającą członkom UPA prawa weteranów wojennych
Nowa wersja hymnu OUN oprawą spotkania wyborczego prezydenta Ukrainy
Banderowskie pozdrowienie oficjalnie w ukraińskiej armii i policji – Poroszenko podpisał ustawę

Kresy.pl / unso.in.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz