Na Ukrainę dotarła partia transporterów opancerzonych FV103 Spartan, zakupionych za pieniądze ze zbiórki – poinformował portal Mil.in.

Jak poinformował w piątek portal Mil.in na Ukrainę dotarła partia transporterów opancerzonych FV103 Spartan, zakupionych za pieniądze ze zbiórki.

Pojazdy opancerzone dostarczyła Fundacja Petra Poroszenki wraz z wolontariuszami organizacji pozarządowej Sprava Hromad.

Poroszenko zapowiedział, że pierwsza partia transporterów opancerzonych zostanie rozmieszczona w rejonie Bachmutu i Awdijiwki.

Ukraińskie Siły Powietrzne będą prawdopodobnie wzmocnione transporterami opancerzonymi.

„Pierwsi Spartanie są na Ukrainie! A wkrótce będą w pobliżu Bachmutu i Awdijiwki. Ukraińskie Siły Powietrzne, przyjmijcie posiłki” – powiedział Petro Poroszenko.

9 listopada poinformowano, że z Wielkiej Brytanii na Ukrainę wysłano sześć pojazdów opancerzonych.

Według danych Państwowej Służby Kontroli Eksportu Ukrainy, pierwsza partia obejmuje wozy dowodzenia i kierowania FV105 Sultan oraz transportery opancerzone FV103 Spartan.

Trwają również prace nad dokumentami i licencjami na dostawę 8 kolejnych pojazdów opancerzonych.

„Zakontraktowano 6 pojazdów opancerzonych z łącznej liczby 14, w tym transportery opancerzone Spartan, opancerzone wozy dowodzenia i ambulanse, które wkrótce znajdą się w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Niedawno otrzymaliśmy w końcu pozwolenie na import na Ukrainę” – powiedział Poroszenko.

Miesiąc temu ukraińscy ochotnicy zawarli porozumienie z władzami brytyjskimi na dostawę partii tych pojazdów opancerzonych.

Należy zaznaczyć, że każda taka dostawa wymaga minimum trzech licencji. Jeden dotyczy eksportu i jest dostarczany przez kraj dostawcy. Drugi służy do tranzytu i jest zatwierdzony przez Polskę. Trzeci wystawia strona ukraińska.

Według Jurija Biriukowa każdy FV103 Spartan kosztował ochotników 29 500 funtów. Wszystkie pojazdy przeszły pełny przegląd, renowację i konserwację. Takie były warunki zakupu tego sprzętu i bez napraw jego koszt byłby niższy.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz