Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza zakończyła w czwartek zliczanie głosów oddanych w niedzielnych wyborach prezydenckich. Zgodnie z sondażami exit poll najwięcej głosów otrzymał Wołodymyr Zełenski, który spotka się w drugiej turze z urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką.

Zgodnie z wynikami podanymi na stronie internetowej Centralnej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 100 proc. elektronicznych protokołów z komisji wyborczych, na Wołodymyra Zełenskiego głos oddało 5,7 mln wyborców (30,24 proc.). Petro Poroszenko otrzymał niewiele ponad 3 mln głosów, co stanowi 15,95 proc. W związku z tym, że żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów, Zełenski i Poroszenko spotkają się w drugiej turze wyborów 21. kwietnia.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Julia Tymoszenko (2,5 mln głosów, 13,4 proc.), Jurij Bojko (2,2 mln głosów, 11,67 proc.), Anatolij Hrycenko (1,3 mln głosów, 6,91 proc.), Ihor Smeszko (1,1 mln głosów, 6,04 proc.), Ołeh Laszko (1 mln głosów, 5,48 proc.), Ołeksandr Wiłkuł (784 tys. głosów, 4,15 proc.) oraz Rusłan Koszułynski (307 tys. głosów, 1,62 proc.). Pozostali kandydaci otrzymali poniżej 1 procenta głosów.

Do urn udało się 18 893 879 wyborców, co dało frekwencję 63,48 proc. Głosy nieważne stanowiły 1,18 proc. wszystkich oddanych głosów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zełenski nie zwyciężył jedynie w pięciu obwodach Ukrainy położonych na zachodnim i wschodnim krańcu kraju. W obwodach lwowskim i tarnopolskim zwyciężył Poroszenko uzyskując odpowiednio 35 i 24 proc. głosów, podczas gdy Zełenski był dopiero czwarty (12 i 15 proc.). W obu obwodach Zełenskiego wyprzedzili jeszcze Julia Tymoszenko (15 i 19 proc.) i Hrycenko (19 i 17 proc.). Obwód iwanofrankiwski był jedynym obwodem, w którym najwięcej głosów otrzymała Tymoszenko (22,5 proc.). Za nią byli Poroszenko (21 proc.), Zełenski (16 proc.) i Hrycenko (proc.). W tych trzech obwodach relatywnie wysoki wynik zanotował kandydat Swobody Rusłan Koszułynski (5-7 proc. w zależności od obwodu). Najdalej na wschód wysunięte obwody Ukrainy – doniecki i ługański – głosowały przede wszystkim na Jurija Bojkę (odpowiednio 38 i 44 proc.). W pozostałych obwodach największe poparcie zdobył Zełenski.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: w II turze wyborów Zełenski może znów zdecydowanie pokonać Poroszenkę [SONDAŻ]

Kresy.pl / cvk.gov.ua / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz