Zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Georgii uznał na podstawie swoich badań, że konfederata barski i “ojciec amerykańskiej kawalerii” Kazimierz Pułaski był… kobietą. – podała w czwartek “Rzeczpospolita”.

Badania szkieletu Pułaskiego zaczęły się od znalezienia w 1996 roku trumny z napisem “Brygadier general Casimir Pulaski”. Nieoznakowany grób bohatera narodowego Polski i USA znajdował się w Savannach, gdzie Pułaski zginął podczas bitwy w 1779 roku. Naukowcy zwrócili uwagę, że domniemany szkielet generała nosi cechy żeńskie – miały o tym świadczyć miednica oraz struktura twarzy i szczęki.

Badania przerwano z braku środków i wznowiono je dopiero w 2005 roku. Podjęły je profesor antropologii Virginia Hutton Estabrook i jej doktorantka Lisa Powell wraz z grupą innych badaczy. Badania DNA potwierdziły, że szkielet należał do Pułaskiego – próbki do porównań pobrano od osób spokrewnionych z generałem żyjących w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent USA przypomina Amerykanom o bohaterskim generale Kazimierzu Pułaskim

Jak to możliwe, że nikt nie zauważył, że Pułaski był kobietą? Amerykańscy naukowcy prześledzili literaturę naukową dotyczącą osób interseksualnych szukając podobnych przypadków i doszli do wniosku, że Pułaski miał wrodzony przerost nadnerczy, co powodowało nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych i niedobór kortyzolu. W takich sytuacjach organizm kobiety wytwarza duże ilości męskich hormonów, przez co nabiera męskich cech anatomicznych. “Zasadniczo to jedyne wytłumaczenie tego, co odkryliśmy podczas badania szkieletu Pułaskiego”. – cytuje Onet wypowiedź prof. Estabrook dla “Chicago Tribune”.

Historię badań szczątków Pułaskiego przedstawia film dokumentalny “Ukryte historie Ameryki: Czy generał był kobietą”, który będzie miał premierę 8. kwietnia na kanale Smithsonian Channel.

CZYTAJ TAKŻE: 250 lat temu zawiązano konfederację barską

Kresy.pl / rp.pl / onet.pl / wpolityce.pl / news.georgiasouthern.edu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply