Wenezuela jest zainteresowana dostawami rosyjskich części zamiennych potrzebnych do wyeliminowania uszkodzeń jej systemu elektroenergetycznego. Jak podała agencja Interfax, powiedział o tym w czwartek minister rolnictwa Wenezueli Wilmar Castro Soteldo.

Minister Soteldo był obecny w czwartek na rosyjsko-wenezuelskim forum biznesowym w Moskwie. „Mamy już pewne zapytania (wobec Rosji) dotyczące dostaw części zamiennych dla systemu energetycznego w celu usunięcia tych szkód, które zostały zadane naszemu systemowi wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej” – powiedział minister.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Soteldo przypomniał, że informatycy z Rosji i Wenezueli już opracowują mechanizmy utrudniające blokowanie i hakowanie sieci oraz systemów używanych przez wenezuelski sektor usług publicznych.

Przypomnijmy, że z powodu awarii w głównej elektrowni wodnej kraju od czwartku 7. marca Wenezuela miała ogromne problemy z dostawami energii elektrycznej. Bez elektryczności było Caracas i większość innych dużych miast, niektóre doniesienia mówiły o braku prądu w co najmniej 15 z 23 stanów Wenezueli. Problemy trwały przez kilka dni – nie pracowały m.in. szkoły i zakłady pracy, a z powodu braku prądu w szpitalach zmarło co najmniej 15 pacjentów, którym nie można było wykonać dializy nerek. Tydzień temu doszło do kolejnych przerw w dostawach prądu. W niedzielę nieuznawany przez Zachód i część krajów Ameryki Południowej prezydent Maduro ogłosił 30-dniowy plan reglamentacji energii elektrycznej.

Wenezuelskie władze twierdzą, że problemy są wynikiem sabotażu, o który oskarżają USA i wenezuelską opozycję. Opozycja pod wodzą Juana Guaido uważa, że przerwy w dostawach prądu wynikają z braku inwestycji w krajową sieć i jej słabej konserwacji oraz nieudolnych napraw.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Rosja wysłała do Wenezueli dwa samoloty z prawie 100 żołnierzami na pokładzie

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz