Nowa wersja hymnu OUN oprawą spotkania wyborczego prezydenta Ukrainy [+VIDEO]

Prezydent Ukrainy znów zwrócił na siebie uwagę swoim zachowaniem na wiecu wyborczym, podczas którego poirytowany pytaniem młodej dziewczyny mocno klepał ją po twarzy. Uwagę zwraca jednak to, że oprawą muzyczną spotkania Petra Poroszenki z wyborcami była nowa wersja hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

W ostatnim czasie na Ukrainie coraz głośniejszą sprawą staje się zachowanie urzędującego prezydenta Petra Poroszenki na spotkaniach z wyborcami i wiecach wyborczych, przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Jak informowaliśmy, podczas spotkania wyborczego w Zaporożu, prezydent Ukrainy gwałtownie zerwał czapkę z głowy młodej kobiety, która zadała mu jakieś pytanie. Innego mężczyznę, który także chciał z nim porozmawiać uderzył, względnie silnie klepnął, w ramię i chwycił za nos. Te i inne incydenty wywołały komentarze w ukraińskich mediach.

Kolejny incydent z udziałem prezydenta Ukrainy nagłośnił ukraiński vbloger Anatolij Szarij, który w opisał sprawę młodej dziewczyny i jej problemy po tym, jak podczas spotkania wyborczego w Aleksandrii (obwód kirowohradzki) zadała mu pytanie, „dlaczego prześladuje” Szarija. Poirytowany Poroszenko chwycił ją za rękę i zaczął wypytywać, gdzie mieszka i jak się nazywa. – Boicie się? Nie bójcie się – mówi ukraiński prezydent, po czym najwyraźniej klepie/uderzą ją po twarzy i odchodzi. Wcześniej ochroniarz prezydenta chciał wybić jej z ręki telefon, którym prawdopodobnie nagrywała sytuację (co również nie spodobało się Poroszence). Cała sytuacja została zarejestrowana, a nagranie upublicznione. Tym razem zachowanie Poroszenki również wzbudziło komentarze. Ponadto, dziewczyna ta miała później nieprzyjemności – policja chciała ją wylegitymować, a później doprowadzić na komisariat.

Poza tym incydentem na uwagę zasługuje jednak element w tle tej sprawy, nieporuszany przez ukraińskie media i komentatorów. Na nagraniu ze spotkania wyborczego prezydenta Ukrainy w tle głośno gra muzyka, a dokładniej „Marsz Nowej Armii”, czyli nowa aranżacja hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wyraźnie słychać też fragment tekstu o Ukrainie „od Sanu po Kaukaz”. Nowa wersja hymnu OUN najwyraźniej jest więc w jakimś stopniu wykorzystywana przez Poroszenkę publicznie, jako oprawa jego spotkań z wyborcami i wieców wyborczych.

Zobacz także: Tysiące nacjonalistów śpiewało w Kijowie o Ukrainie „od Sanu po Kaukaz” [+VIDEO]

Czytaj również: Ukraińska stacja TV o Przemyślu: kiedyś to była Ukraina, od Sanu do Donu

Pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni „Marsz Nowej Armii”, czyli nowej wersji wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, jest znany ukraiński muzyk rockowy Ołeh Skrypka. Sami twórcy przyznawali zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN. Skrypkę przy tworzeniu utworu wsparła grupa ukraińskich rockmenów, w tym lider „Ot Vinta”, Jurij Żurawel, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery. W 2017 roku zaprezentowano oficjalny klip wideo, pełnego symboliki ukraińskiego nacjonalizmu, w tym OUN. Można zapoznać się z nim poniżej:

Zobacz: „Marsz Nowej Armii” – oficjalna premiera nowej wersji hymnu OUN [+VIDEO]

„Marsz Nowej Armii”, czyli nowa wersja hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, została publicznie wykonana w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Odegrano go tuż po przemarszu polskich żołnierzy. Wcześniej prezydent Poroszenko na początku swojego przemówienia cytował pierwszą zwrotkę hymnu OUN.

Czytaj więcej: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy[+VIDEO]

Zobacz: Autor nowej wersji hymnu OUN wystąpi na koncercie w Lublinie

Z inicjatywy Poroszenki na Ukrainie zawołanie OUN-UPA „Sława Ukrajini-herojam sława!” ustanowiono oficjalnym powitaniem w ukraińskiej armii i policji.

Przeczytaj: Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców

Czytaj również: Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   Nie udawaj ukro-ZWISIE, że krytykujesz bander-ukrainę, bo znana jest wasza strategia krytykowania swojego grajdoła (wiecie, że Polacy nie zaakceptują banderyzmu), a by wzbudzić zaufanie Polaków. Celem jest to, aby potem bez podejrzeń realizować wasz główny priorytet, czyli judzenie na siebie Polaków i Rosjan. Piszecie o tym wyraźnie w swojej uchwale oun z 1990 roku. Nic z tego ukro-chachle.
   Rosja to nie twój banderland. Rosja zwalcza waszą nazi-banderowską juntę z kijowa i jej uSSmańskiego sponsora, przez co staje się polskim sojusznikiem.
   Rosjanie są SŁOWIANAMI. Zaprzeczanie temu czyni z ciebie jeszcze większego błazna, niż jesteś. Za to na zachodniej upainie jest sporo turańskich genów, co pokazuje mapka z haplogrupami. Wie o tym ukr?
   Nienawiść do Polaków jest na waszej zachodniej bander-ukrainie, a nie w Rosji. Nikt tu nie łyknie tej waszej prymitywnej kłamliwej ukro-propagandy. Sobie, a muzom pokwikuj ukro-trollu, hehehehe!