Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z doradcami przywódców Niemiec i Francji powiedział, że strona ukraińska jest gotowa do zakończenia konfliktu w Donbasie.

Doradca niemieckiego kanclerza spraw zagranicznych Jens Ploetner i doradca dyplomatyczny prezydenta Francji Emmanuel Bonn odwiedzili Kijów w ramach konsultacji w formacie normandzkim. Zagranicznych gości przyjął prezydent Wołodymyr Zełenski – podała we wtorek służba prasowa prezydenta Ukrainy.

Doradcy przywódców Niemiec i Francji odwiedzili Kijów zgodnie z ustaleniami osiągniętymi podczas wideokonferencji z 4 stycznia br. Przed przyjazdem do Kijowa odbyli podobne rozmowy w Rosji, która również należy do normandzkiej czwórki.

W trakcie spotkania z szefem Biura Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem odbyła się szeroka wymiana poglądów na temat sposobów zintensyfikowania współpracy w formacie normandzkim.

Gości z Niemiec i Francji przyjął Wołodymyr Zełenski, który wyraził zadowolenie ze starań partnerów Ukrainy na rzecz wdrożenia w życie ustaleń osiągniętych podczas szczytu normandzkiej czwórki w grudniu 2019 roku.

“Nastał czas na rzeczowe porozumienie o zakończeniu konfliktu i jesteśmy gotowi do niezbędnych decyzji podczas nowego szczytu przywódców czterech państw” – zadeklarował prezydent Ukrainy.

W trakcie rozmów w Kijowie wymieniono się poglądami na temat aktualnej sytuacji oraz kontynuowano dyskusję na temat dalszych kroków w kierunku pokojowego rozwiązania konfliktu między Ukrainą a Rosją, a także deeskalacji sytuacji na granicach Ukrainy.

Andrij Jermak podkreślił konieczność zapewnienia przestrzegania zawieszenia broni, realizacji dalszych etapów wymiany jeńców i więźniów, otwarcia punktów przekraczania linii rozgraniczenia, a także wykonania innych decyzji szczytu paryskiego szczytu przywódców normandzkiej czwórki.

„Ukraina, Francja i Niemcy aktywnie starają się wznowić efektywną pracę w formacie normandzkim na różnych poziomach. Oczekujemy, że strona rosyjska wesprze te wysiłki, a także przyczyni się do postępu w realizacji postanowień paryskiego szczytu. Zorganizowanie kolejnego szczytu w formacie normandzkim nadałoby poważny impuls procesowi pokojowemu” – powiedział Jermak.

Przypomnijmy, że do niedawna władze w Kijowie regularnie wyrażały niezadowolenie z obecnego kształtu porozumień mińskich, które zostały wypracowane w ramach formatu normandzkiego. Kością niezgody jest zapis stanowiący, że Ukraina odzyska kontrolę nad swoją wschodnią granicą dopiero po wyborach samorządowych na Donbasie. Ukraińskie władze nie chciały się na to zgodzić twierdząc, że takie wybory odbyłyby się „pod lufami rosyjskich karabinów”, i w związku z tym nalegały na korektę porozumień mińskich.

PRZECZYTAJ: Ambasador Francji przestrzegł Ukrainę przed zmianą „formatu normandzkiego”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wcześniej powtarzał, że nie zamierza kontynuować rozmów z Rosją dłużej niż rok od szczytu z Putinem w grudniu 2019 roku. W ubiegłym roku jednak zmienił zdanie i deklarował wolę spotkania z prezydentem Rosji. Opowiadał się też za włączeniem się nowych państw, w tym USA, do formatu mińskiego.

Kresy.pl / president.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply