Poroszenko podpisał dekret dot. wypowiedzenia umowy o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret mający na celu doprowadzenie do wypowiedzenia umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją. Poinformowano o tym w poniedziałek na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

Formalnie dekret wprowadza w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) z 6. września br. Zgodnie z decyzją RBNO prezydent poparł propozycje MSZ Ukrainy w sprawie wycofania się Ukrainy z umowy z Rosją. Jak podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta, obecnie ukraińskie MSZ powinno zakomunikować Rosji wolę wypowiedzenia umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie przez Ukrainę a także przygotować odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie.

Z komunikatu wynika także, że przedstawicielka Petra Poroszenki w ukraińskim parlamencie Iryna Łucenko poinformowała liderów frakcji i grup parlamentarnych o decyzji ukraińskich władz odnośnie wypowiedzenia umowy z Rosją. Do 30. września MSZ Ukrainy wyśle rosyjskim władzom odpowiednią notę a głowa państwa złoży w parlamencie stosowny projekt.

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że umowa przyjaźni, współpracy i partnerstwie Ukrainy z Rosją została podpisana w 1997 roku a nabrała mocy 1. kwietnia 1999 roku. Umowa jest automatycznie przedłużana co 10 lat, o ile żadna ze stron nie zgłosi swojej woli rozwiązania umowy najpóźniej 6 miesięcy przed zakończeniem kolejnego dziesięcioletniego terminu.

Jak informował dzisiaj minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, wypowiedzenie umowy z Rosją powinien uchwalić ukraiński parlament, ponieważ ratyfikował on tę umowę. Według niego MSZ Ukrainy musi wysłać notę o woli wypowiedzenia umowy do 30. września br., a Rada Najwyższa Ukrainy może wypowiedzieć umowę już po tym terminie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Poroszenko po raz pierwszy ujawnił zamiar wypowiedzenia umowy podczas narady z kierownikami ukraińskich placówek dyplomatycznych pod koniec sierpnia. W opinii ukraińskiego prezydenta z winy Moskwy porozumienie to już dawno stało się „anachronizmem”.

„Kontynuujemy, nitka po nitce, rwanie tej pajęczyny, którą rosyjski caryzm a później czerwony bolszewizm przez długie stulecia metodycznie oplątywały kochającą wolność ukraińską duszę” – mówił wówczas Poroszenko wspominając także o dążeniu do gospodarczej i energetycznej niezależności oraz o staraniach o uzyskanie autokefalii dla ukraińskiego prawosławia.

Kresy.pl / president.gov.ua / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz