Napis „UPA k***a” i biało-czerwone barwy na pomniku UPA w Charkowie [+FOTO]

Nieznani sprawcy po raz kolejny pomalowali farbą pomnik UPA stojący w Parku Młodzieżowym w Charkowie. Tym razem monument zamalowano na biało-czerwono i naniesiono na nim napis w języku polskim „UPA kur*a”.

Jak napisano w komunikacie charkowskiej policji, zawiadomienie o incydencie wpłynęło do niej w niedzielę o godzinie 8:22 czasu lokalnego. Na miejsce wysłano grupę operacyjno-śledczą. „Policjanci stwierdzili, że przestępcy oblali czerwoną farbą pamiątkowy znak postawiony na cześć poległych żołnierzy UPA” – napisano w komunikacie. Na opublikowanym przez policję zdjęciu widać jednak, że pomnik pomalowano nie tylko na czerwono, ale także na biało, w kolory polskiej flagi. Ponadto, o czym ukraińska policja nie wspomniała, na pomniku znalazł się słabo widoczny napis po polsku „UPA kur*a”.

W sprawie tej wszczęto postępowanie karne. Incydent zakwalifikowano jako chuligaństwo. Grozi za to do pięciu lat ograniczenia wolności. Trwają czynności śledcze mające na celu ustalenie sprawców i miejsca ich pobytu.

Przypomnijmy, że do podobnego czynu doszło w lutym 2018 roku. Płytę pomnika w identyczny sposób zamalowano na biało-czerwono. Sprawcy nie nanieśli wówczas na pomniku żadnych napisów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, początki pomnika sięgają roku 1992, kiedy ustanowił go obwodowy charkowski oddział Ludowego Ruchu Ukrainy. Od tego czasu wielokrotnie był niszczony i dewastowany. Pierwotnie miał formę kamienia pamiątkowego, ufundowanego przez prywatne osoby. Zwracano uwagę, że postawiono go z naruszeniem obowiązującego prawa, wbrew woli miejscowych samorządów. Za czasów prezydenta Wiktora Juszczenki został wpisany do państwowego rejestru obiektów podlegających ochronie, mimo sprzeciwu części samorządowców, którzy domagali się jego usunięcia.

W nocy 26 kwietnia 2013 roku został usunięty, według niektórych źródeł przez grupę młodzieży przy użyciu koparki-ciągnika. Na jego miejscu nacjonalistyczni aktywiści postawili metalowy krzyż, jednak i on został usunięty w kwietniu 2014 roku. Wówczas postawiono nowy pomnik, w formie znaku pamiątkowego. W grudniu 2014 roku został zniszczony za pomocą materiałów wybuchowychÓwczesny gubernator obwodu charkowskiego Igor Bałuta zapowiedział, że zostanie on odbudowany. Z kolei neobanderowska Swoboda domagała się, by czyn został zakwalifikowany jako akt terroryzmu. Później pomnik został odnowiony przez lokalnych aktywistów. W październiku 2017 roku, w rocznicę powstania UPA, odnowiony pomnik został oblany czerwoną farbą. W czerwcu 2018 roku SBU zatrzymała kobietę, która próbowała podłożyć pod pomnik ładunek wybuchowy. W kwietniu br. ktoś zasypał pomnik gruzem i śmieciami.

Kresy.pl / hk.npu.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz